Skattekommission: Dumt og dyrt at skære i SU'en, siger DJØF
Formand for DJØF Privat Jan Helmer siger om skattekommissionens rapport:
- Topskatten er en særskat på uddannelse. Derfor er det godt, at kommissionen foreslår, at færre skal betale topskat. Skattereformen skal måles på, om den afhjælper vores hovedproblem: Manglen på flere og mere veluddannede borgere, der har lyst til at bruge deres uddannelse i Danmark.
- Men derfor skyder skattekommissionen sig også i foden, når den vil skære 2 år af SU’en til universitetsstuderende. Bliver det dyrere at gå på universitetet, vil færre gå i gang og flere vil risikere at falde fra undervejs. Forslaget om SU- nedskæringer lægger gift ud for de politiske målsætninger om, at flere skal have en videregående uddannelse.
Ifølge de økonomiske vismænd koster det samfundet mindst 6 mio. kr. hver gang blot én studerende alligevel ikke får en universitetsuddannelse.
Det er desuden et problem, at Kommissionen bruger mindre end 1/3 af pengene på at lempe mellem- og topskatten. Det er efter DJØFs opfattelse for lille en andel.
- Det er skævt at bruge 2 ud af 3 kroner til skattelettelser i bunden, når ¾ af det større arbejdsudbud kommer fra lettelserne i toppen. Pengene skal bruges, hvor de virker. Og dét er altså ved at løfte folk ud af topskatten.
DJØF foreslår bundgrænsen for topskat hævet med 66.666 kr. – dvs. ca. dobbelt så meget som skattekommissionens forslag på 36.000 kr.
Yderligere kommentarer fås hos Jan Helmer på tlf. 40 43 22 30.
Spørgsmål til det tekniske indhold af DJØFs skattemodel kan rettes til chefkonsulent Ole Bech Lykkebo 33 95 99 30 / mobil 20 37 58 31, mail obl@djoef.dk. Eller se www.djoef.dk/skat
Information om DJØF gammel
Følg pressemeddelelser fra DJØF gammel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DJØF gammel
DJØF om skattereform: Ikke ambitiøs nok24.2.2009 15:45:05 CET | Pressemeddelelse
- Et skridt i den rigtige retning, men ikke godt nok. Så kort kommenterer formanden for DJØF Privat, Jan Helmer, regeringens skatteudspil.
DJØF Studerende: Tak til politikerne for SU-mod23.2.2009 17:21:05 CET | Pressemeddelelse
Over 14.000 studerende har skrevet under på en elektronisk underskriftindsamling mod SU-forringelser. Glædeligt at politikerne nu har lyttet til de studerende, så et politisk flertal i Folketinget nu har taget forslaget af bordet, siger Anna Allerslev, formand for DJØF Studerende.
DJØF - ned med topskatten på uddannelse20.11.2008 14:15:21 CET | Pressemeddelelse
DJØF er tilfreds med, at der omsider er politisk bevægelse mod en nødvendig skattereform, der piller ved topskatten
DJØF - unødvendigt med lovindgreb mod tørklæder12.11.2008 18:16:03 CET | Pressemeddelelse
Folketinget bør hellere overveje, om domstolene har de fornødne ressourcer, sige DJØFs formand Finn Borch Andersen