Dansk Metal

Fredericia Skibsværft flytter til Lindø

Del
Aftalen mellem Fredericia Skibsværft og Lindø sikrer beskæftigelse og uddannelse, siger forbundsformand i Dansk Metal, Thorkild E. Jensen.

Fredericia Skibsværft skal de næste 25 år leje sig ind på Odense Staalskibsværft, Lindø.

Forbundsformand i Dansk Metal hilser aftalen velkommen.

”Det er godt, at der nu er fundet en løsning for den fremtidige placering af et så godt og velfungerende skibsværft som Fredericia Skibsværft. Aftalen er også positiv for Lindøs udvikling, og beslutningen er med til at sikre, at værftet kan fastholde produktionen i Danmark med dertilhørende beskæftigelse og uddannelsespladser”, siger Thorkild E. Jensen.

Hejser advarselsflaget
Men selvom aftalen sikrer beskæftigelse og skibsværftsindustri i Danmark, hejser Thorkild E. Jensen alligevel advarselsflaget.

”Der er ingen tvivl om, at aftalen mellem Fredericia Skibsværft og Lindø er en god løsning i den konkrete situation. Alligevel finder jeg anledning til at hejse advarselsflaget over for byråd, der med boligprojekter presser industri væk fra havneområder. Det er en farlig tendens, og vi skal sørge for at bevare den industriproduktion, som er en vigtig basis for dansk erhvervsudvikling”, siger han.

Information om Dansk Metal

Dansk Metal
Dansk Metal
Molestien 7
2450 København SV

33 63 20 00https://www.danskmetal.dk/

Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye