Peugeot Danmark

Peugeots ældste fabrik fylder 100 år

Del
Sochaux fabrikken i det nordøstlige hjørne af Frankrig er et af de ældste produktionssteder i verden og til trods for 100 år på bagen, bidrager stedet med den største produktionskapicitet i PSA-koncernen. Derudover er fabrikken med 12.000 ansatte også en betydelig arbejdsplads for Frankrig. For nylig blev der fejret 100-års jubilæum, hvor udstillingen «M14 - Expo of the Century» blev indviet af Thierry Peugeot og Philippe Varin fra PSA Peugeot Citroëns bestyrelse.Symbol for automobilindustrienFabrikken i Sochaux var den første store fabrik i Frankrig og et vigtigt symbol for automobilindustrien. Den blev oprindeligt grundlagt af familien Peugeot i1912 for at fremstille lastbiler, og det var først efter Anden Verdenskrig, virksomheden besluttede at koncentrere produktionen omkring biler. I dag har fabrikken den største produktionskapacitet af alle PSA-koncernens faciliteter med 12.000 medarbejdere og for nylig investerede PSA-koncernen € 200.000.000 i en ny produktionslinje samt et m

20 millioner biler rullet til startlinjen
Siden man startede i 1912 er der rullet intet mindre end 20 millioner biler til startlinjen på fabrikken. Herunder Peugeot 201, 402, 203, 403, 404 og 504. I dag produceres der 1670 biler om dagen, herunder Peugeot 308, 3008, 5008 og Citroën DS5, og hybrid-modellerne. Af de 12 000 ansatte kan man finde 4000 placeret i forskning og udvikling, som er et vigtigt område for PSA-koncernen.

Vinhøst og historie
Baseret på mottoet "Vores styrke er taget fra historien" fejrer Sochaux 100-årsdagen på flere måder blandt andet ved:

  • En omfattende historisk udstilling kaldet , "M14 - Expo of the Century". Den består af tusindvis af unikke og aldrig før offentliggjorte dokumenter og fotos fra fabrikkens arkiver. (15. sep. - 15. Okt.)
  • At genopleve Charlie Chaplins "Moderne Tider", som fremvises akkompagneret af Victor Hugo Franche Comté s Philharmonic Orkesteret.(20. okt.)

Her er tale om et stykke historie, der måske er værd at lægge vejen forbi, hvis man alligevel er på Frankrigs kanter for at hente dugfriske vine med hjem i forbindelse med vinhøsten.


Nøgleord

Billeder

Information om Peugeot Danmark

Peugeot Danmark
Peugeot Danmark
K.W. Bruun Import A/S, Hovedvejen 1
2600 Glostrup

http://www.peugeot.dk/

Følg pressemeddelelser fra Peugeot Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Peugeot Danmark

PEUGEOT 208 OG 2008 VINDER DERES RESPEKTIVE KATEGORIER I WOMEN´S WORLD CAR OF THE YEAR1.3.2021 15:02:10 CET | Pressemeddelelse

Juryen bag Women´s World Car of the Year har netop afsløret vinderne af ni forskellige kategorier. De ni vindere repræsenterer det ypperste i hver deres kategori, når det kommer til sikkerhed, komfort, teknologi og værdi for pengene. PEUGEOT kan glæder sig over hele to titler: PEUGEOT 208 vandt bedste bybil, mens PEUGEOT 2008 har vundet titlen som bedste urbane SUV. Det er 11. gang, at WWCOTY kårer de bedste biler, og juryen bag består af 50 motorjournalister fra 38 lande og hele fem forskellige kontinenter. Det er den eneste jury i bilverdenen, som udelukkende består af kvinder.

Kevin Magnussen og Mikkel Jensen skal køre for PEUGEOT SPORT til FIA WEC og Le Mans8.2.2021 12:00:00 CET | Pressemeddelelse

PEUGEOT’s planer om et ambitiøst comeback i endurance-racing fortsætter med at tage form. Efter at have afsløret de første tegninger af sin LMH Hypercar prototype og specifikationerne på hybrid-drivlinjen, der giver en samlet ydelse på 680 hk, har PEUGEOT Sport nu fornøjelsen af at præsentere de syv kørere, der skal kæmpe for løven i FIA World Endurance Championship (FIA WEC) og Le Mans 24 Hours.

PEUGEOT 508 SW plug-in hybrid er kåret til Årets Firmabil 202116.10.2020 13:23:45 CEST | Pressemeddelelse

For første gang nogensinde har juryen bag kåringen af Årets Firmabil kåret en plug-in hybrid som vinder. PEUGEOT 508 SW Allure Pack Business plug-in hybrid vandt i en klasse, som traditionelt set har været domineret af dieselmodeller. Den kan køre 60 km på 100 % el, har en CO2-udledning på 31 g/km (WLTP standard) og en samlet systemydelse på hele 225 hk til en beskatningspris på 299.990 kr.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye