Peugeot Danmark

Peugeot 308 nu produceret i 1 million eksemplarer

Del
Siden Peugeot 308 blev introduceret i 2007,er den kørt videread den succesfulde vej, som 307 startede. Blot få uger efter, at den er lanceret i en ny udgave, er eksemplar nummer 1 million netop rullet af samlebåndet på fabrikken i Sochaux. Æren tilfaldt en 308 5-dørs 1.6 e-HDi 112 hk, som kører 26,3 km/ og kun udleder 98 g CO2/km.

Med Peugeot 307 understregede Peugeot sin rolle som en markant spiller i familiebilsklassen, og dette fortsatte med lanceringen af 308 i 2007. Den kom efterfølgende i en SW-version i 2008, som Coupé Cabriolet i 2009 og endelig som GTi i 2010.

I april 2011 gik modellen ind i en ny fase med introduktionen af den nye 308 , som netop har haft premiere på det danske marked.

Både designmæssigt og teknologisk følger den nye 308 i fodsporene på 508 og fås som en ny feature med e-HDi MicroHybrid. Peugeots microhybrid-teknologi er et avanceret Stop&Start-system, som betyder 15 % reduktion af brændstofforbruget ved bykørsel, 5g/km reduktion i CO2 -emission og en hurtig genstart (400 millisekunder).
Alle 308-versioner er desuden optimerede for at opnå miljømæssig effektivitet på alle niveauer, hvilket bl.a. har resulteret i en vægtreduktion på 25kg i gennemsnit pr. bil.

Der produceres hver dag 1.000 eksemplarer af 308 på fabrikkerne i Mulhouse og Sochaux, og salgsmålet for 2011 er 220.000 eksemplarer globalt.


Nøgleord

Billeder

Information om Peugeot Danmark

Peugeot Danmark
Peugeot Danmark
K.W. Bruun Import A/S, Hovedvejen 1
2600 Glostrup

http://www.peugeot.dk/

Følg pressemeddelelser fra Peugeot Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Peugeot Danmark

PEUGEOT 208 OG 2008 VINDER DERES RESPEKTIVE KATEGORIER I WOMEN´S WORLD CAR OF THE YEAR1.3.2021 15:02:10 CET | Pressemeddelelse

Juryen bag Women´s World Car of the Year har netop afsløret vinderne af ni forskellige kategorier. De ni vindere repræsenterer det ypperste i hver deres kategori, når det kommer til sikkerhed, komfort, teknologi og værdi for pengene. PEUGEOT kan glæder sig over hele to titler: PEUGEOT 208 vandt bedste bybil, mens PEUGEOT 2008 har vundet titlen som bedste urbane SUV. Det er 11. gang, at WWCOTY kårer de bedste biler, og juryen bag består af 50 motorjournalister fra 38 lande og hele fem forskellige kontinenter. Det er den eneste jury i bilverdenen, som udelukkende består af kvinder.

Kevin Magnussen og Mikkel Jensen skal køre for PEUGEOT SPORT til FIA WEC og Le Mans8.2.2021 12:00:00 CET | Pressemeddelelse

PEUGEOT’s planer om et ambitiøst comeback i endurance-racing fortsætter med at tage form. Efter at have afsløret de første tegninger af sin LMH Hypercar prototype og specifikationerne på hybrid-drivlinjen, der giver en samlet ydelse på 680 hk, har PEUGEOT Sport nu fornøjelsen af at præsentere de syv kørere, der skal kæmpe for løven i FIA World Endurance Championship (FIA WEC) og Le Mans 24 Hours.

PEUGEOT 508 SW plug-in hybrid er kåret til Årets Firmabil 202116.10.2020 13:23:45 CEST | Pressemeddelelse

For første gang nogensinde har juryen bag kåringen af Årets Firmabil kåret en plug-in hybrid som vinder. PEUGEOT 508 SW Allure Pack Business plug-in hybrid vandt i en klasse, som traditionelt set har været domineret af dieselmodeller. Den kan køre 60 km på 100 % el, har en CO2-udledning på 31 g/km (WLTP standard) og en samlet systemydelse på hele 225 hk til en beskatningspris på 299.990 kr.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye