
Peugeot 208 GTi: En legende er genfødt

"Vores mission med 208 GTi var at give køreglæde - en sporty køreoplevelse, som taler direkte til entusiasterne: Performance, power, hurtig reaktion"¦"¦........... 205 GTi har naturligvis været inspirationskilden og 208 GTi er dens moderne genfortolkning." Gaëtan Demoulin, Peugeot Customer Manager.
Et hurtigt blik er nok til at fastslå, at 208 GTi er en bil, som er både sporty og raffineret. Bagtil vidner hækspoiler, diffuser og forkromet dobbelt udstødning om, at her er tale om en helt særlig model, mens en kromliste på sideruderne slutter i et GTi emblem, der sender en hyldest til kultmodellen 205 GTi.
Uanset, hvilken udvendig farve, der er valgt, er 208 GTi dekoreret med stænk af rødt: På bremsekalibre, bunden af kølergitteret og i Peugeot-navnet på kølergrillen og bagklappen. Frontgrillen er unik for GTi-versionen. Den er udformet med krom indsatser, som danner et 3D flagternet mønster, der sammen med flaget på nederste bjælke leder tanken hen på motorsport. Helheden er understeget af kromdetaljer omkring tågeforlygter, kølergrill og sidespejle.
I kabinen opleves en sporty atmosfære ned til mindste detalje. Der er røde GTi syninger på læderratet og gearstangen, mens instrumentbrættet i grå alcantara og sportsæderne i nappalæder og mønstret tekstil har dobbelt syninger. Stemningen understreges af et helt sort tag, aluminiumsdetaljer og endelig er dele af instrumentbrættet, ventilationsåbningerne og dørgreb dekoreret af den røde og den sorte farve i en elegant graduering. En særlig feature er instrumenturene i krom, som er oplyst af røde LED ringe.
Føreren er velplaceret bag rattet med fuld kontrol over instrumenteringen og hænderne finder intuitivt gearknoppen i aluminium eller den læderbetrukne håndbremse - det røde GTi-logo i det sporty læderrat inspirerer kun til én ting: Action.
At føreren hurtigt bliver ét med 208 GTi skyldes en perfekt cocktail af en kompakt og let opbygning med et stift karosseri og en præcis håndtering. Sporvidden er øget med 10 mm foran og 20 mm bagtil, mens en særlig hækspoiler på taget skaber den påkrævede downforce. Undervognens komponenter er nøje afstemt efter bilens ydeevne, hvilket giver en god respons i bilens køreegenskaber - Peugeots velkendte know-how, når det gælder opsætning af undervogn er til fulde udnyttet.
208 GTi er udstyret 17" aluminiumsfælge med dæk i dimensionen 205/45 og 302 mm bremseskiver for og 249 mm bag.
GTi-navnet forpligter og hvilken anden motor kunne man derfor udstyre den med end den 200 hk turboladede 1,6 liters benzinmotor, som er kendt fra sportscoupéen RCZ. I kombination med den 6-trins manuel gearkasse udnyttes det fulde potentiale og 208 GTi har således et maksimalt drejningsmoment på 275 Nm og en maksimal ydelse på 200 hk (147 kW). Den har en acceleration 0-100 km/h på under 7 sekunder og i femte gear når den ligeså imponerende 80 - 100 km/t på under 7 sekunder.
En vigtig medvirkende faktor til de overbevisende præstationer er en omfattende vægtreduktion: 208 GTi vejer kun1160 kg (mod 1325 kg hos forgængeren).
Den har en CO2-emission på 145 g/km.
Alt i alt er 208 GTi en legesyg sportsbil med power og høj sikkerhed (nyeste ESP system, som kan slås helt fra).
Nøgleord
Billeder
Information om Peugeot Danmark
Følg pressemeddelelser fra Peugeot Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Peugeot Danmark
PEUGEOT 208 OG 2008 VINDER DERES RESPEKTIVE KATEGORIER I WOMEN´S WORLD CAR OF THE YEAR1.3.2021 15:02:10 CET | Pressemeddelelse
Juryen bag Women´s World Car of the Year har netop afsløret vinderne af ni forskellige kategorier. De ni vindere repræsenterer det ypperste i hver deres kategori, når det kommer til sikkerhed, komfort, teknologi og værdi for pengene. PEUGEOT kan glæder sig over hele to titler: PEUGEOT 208 vandt bedste bybil, mens PEUGEOT 2008 har vundet titlen som bedste urbane SUV. Det er 11. gang, at WWCOTY kårer de bedste biler, og juryen bag består af 50 motorjournalister fra 38 lande og hele fem forskellige kontinenter. Det er den eneste jury i bilverdenen, som udelukkende består af kvinder.
Løven brøler endnu højere25.2.2021 15:32:09 CET | Pressemeddelelse
Verdens ældste aktive bilmærke styrker sin karakter og visuelle identitet med et nyt logo. Der bliver vendt en ny side i PEUGEOTs historie.
Kevin Magnussen og Mikkel Jensen skal køre for PEUGEOT SPORT til FIA WEC og Le Mans8.2.2021 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
PEUGEOT’s planer om et ambitiøst comeback i endurance-racing fortsætter med at tage form. Efter at have afsløret de første tegninger af sin LMH Hypercar prototype og specifikationerne på hybrid-drivlinjen, der giver en samlet ydelse på 680 hk, har PEUGEOT Sport nu fornøjelsen af at præsentere de syv kørere, der skal kæmpe for løven i FIA World Endurance Championship (FIA WEC) og Le Mans 24 Hours.
PEUGEOT 508 SW plug-in hybrid er kåret til Årets Firmabil 202116.10.2020 13:23:45 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde har juryen bag kåringen af Årets Firmabil kåret en plug-in hybrid som vinder. PEUGEOT 508 SW Allure Pack Business plug-in hybrid vandt i en klasse, som traditionelt set har været domineret af dieselmodeller. Den kan køre 60 km på 100 % el, har en CO2-udledning på 31 g/km (WLTP standard) og en samlet systemydelse på hele 225 hk til en beskatningspris på 299.990 kr.
Regeringens udspil på nye bilafgifter straffer plug-in-hybridbiler8.10.2020 08:29:07 CEST | Pressemeddelelse
Beregningsmodellen bag det nye regeringsudspil til nye bilafgifter straffer plug-in-hybridbiler, der af flere brancheorganisationer ellers anses for at være en vigtig trædesten frem mod transport baseret på ren el. Ifølge Peugeot Danmarks direktør sætter udspillet en kæp i hjulet på den grønne omstilling.