Salling Group

Første laks fra bæredygtige fiskefarme i butikkerne

Del
Danskernes yndlingsfisk, laksen, fås nu med det turkise ASC-mærke, der garanterer bæredygtigt og miljørigtigt opdræt

Den første ASC-mærkede laks kommer i handlen i Netto, føtex og Bilka fra onsdag den 17. september 2014. Det sker som en del af Dansk Supermarkeds plan om at få flere bæredygtige fisk på hylderne.

Danskerne er vilde med laks. Fisken udgør mere end halvdelen af al frisk fisk, der sælges i Dansk Supermarkeds butikker gennem kæderne føtex, Bilka og Netto. Fremover kan kunderne nu vælge laks fra certificeret bæredygtigt opdræt, som er fremstillet så miljømæssigt skånsomt og forsvarligt som muligt.

WWF Verdensnaturfonden: Efterspørgslen er altafgørende

Som verdens hurtigst voksende fødevareindustri er fiskefarme stærkt omdiskuterede. Brug af antibiotika, overfiskeri af andre fisk til foder og forurening af omkringliggende farvande har givet anledning til bekymring og kritik. Derfor glæder det Iben Rathje, der er WWF Verdensnaturfondens fiskeripolitiske medarbejder, at forbrugerne nu får et reelt valg, når de køber laks i butikkerne:

- I arbejdet med at omstille fiskeri og akvakultur til en bæredygtig industri, så er det altafgørende, at der er efterspørgsel på de bæredygtige produkter. Derfor er det så vigtigt, at en stor spiller som Dansk Supermarked tager omstillingen seriøst og stiller de bæredygtige produkter til rådighed for forbrugeren, siger Iben Rathje.

Laksen er en milepæl i arbejdet med bæredygtighed

I foråret 2014 blev standarden for certificering af bæredygtigt opdræt af laks færdiggjort, og siden er de første laksefarme blevet certificeret af den uafhængige organisation Aquaculture Stewardship Council (ASC). Det har været længe ventet hos Dansk Supermarked, der siden 2007 har arbejdet for at få flere bæredygtige fiskeprodukter på hylderne.

- Vi har et mål om, at vores fiskesortiment skal være 100 pct. bæredygtigt. Det sker ikke over en nat, men bæredygtig laks fra opdræt er en vigtig milepæl i det arbejde, fordi laks er blandt de mest solgte fisk i vores butikker, siger Dansk Supermarkeds CSR-chef, Helene Regnell.

Dansk Supermarked og WWF Verdensnaturfonden indgik et samarbejde i 2013 om at fremme salget af bæredygtige fiskeprodukter, herunder vildtfangede fisk, som bærer MSC-mærket. Siden er andelen af disse produkter steget med 20 pct., og begge parter håber, at de nye ASC-mærkede produkter vil få flere kunder til at træffe et bæredygtigt valg ved køledisken.

Om Aquaculture Stewardship Council (ASC)

ASC er en international, uafhængig non-profitorganisation, som håndterer global certificering af bæredygtig og ansvarlig akvakultur.

Læs mere på http://www.asc-aqua.org/

Om Marine Stewardship Council (MSC)

MSC er en international, uafhængig non-profitorganisation, som håndterer global certificering af bæredygtigt og ansvarligt fiskeri.

Læs mere på http://www.msc.org/




Kontaktinformation

Dansk Supermarked: CSR-chef Helene Regnell, telefon: 26 17 66 17, e-mail: hr@dsg.dk

WWF Verdensnaturfonden: Mie Oehlensläger, telefon: 31 47 88 12, e-mail: m.oehlenschlager@wwf.dk

Billederne kan frit anvendes ved redaktionel omtale af ovenstående - angiv venligst at fotografen er Claus Sjödin.

Kontakter

Billeder

Information om Salling Group

Salling Group
Salling Group
Rosbjergvej 33
8220 Brabrand

87 78 50 00https://sallinggroup.com/

Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.

Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.

Følg pressemeddelelser fra Salling Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Salling Group

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye