Dansk discountkæde opruster: Netto Tyskland forstærker konkurrencen i tysk detailhandel

Det nye indkøbssamarbejde "RTG Retail Trade Group" er et joint venture mellem seks mellemstore kæder, der udover Netto Tyskland tæller Bartels-Langness, Bünting, Klaas & Kock, Georg Jos. Kaes samt kæden Real, der er ejet af Metro Group. Ejerandelene er fordelt ligeligt mellem parterne, og særligt overfor større tyske leverandører stiller det nye joint venture parterne stærkt og sikrer hver enkelt en markant forøget indkøbskraft.
Netto International-direktør Morten Møberg Nielsen siger om samarbejdet:
-Med det nye joint venture skaber vi en konkurrencesituation, hvor vi kan matche de største tyske kæder. Det er godt nyt for Netto Tyskland og giver os mulighed for at udnytte synergier på tværs og drage nytte af den skala og tekniske know-how, vi samlet set bringer til bordet.
RTG Retail Trade Group er i høj grad et indkøbssamarbejde, som åbner mulighed for at undersøge synergier og samarbejdsmuligheder indenfor andre områder. I første omgang indledes indkøbsfællesskab indenfor fødevarer og nonfood og giver eksisterende og nye regionale, nationale og internationale leverandører adgang til en markant forøget andel af markedet. Desuden giver det nye joint venture på sigt mulighed for samarbejde indenfor blandt andet E-commerce og logistik samt skaber en platform for generel udvikling af forretningsideer, der kan fungere på tværs.
- Vi samler vores ressourcer og forbliver uafhængige. Den nye platform RTG Retail Trade Group er et markant skridt i retning af yderligere samarbejde, siger Patrick Müller-Sarmiento, administrerende direktør i Real.
Netto Tysklands engagement i RTG Retail Trade Group erstatter det hidtidige indkøbssamarbejde i Tyskland med Edeka, der blev indledt i 2012, da Dansk Supermarked Group for fire år siden opkøbte den fulde aktiepost i Netto Tyskland.
Det nye joint venture-samarbejde er på forhånd godkendt af de lokale konkurrencemyndigheder og trådt i kraft pr. 3. april 2017. Netto åbnede sin første butik i 1990, og Netto Tyskland omfatter i dag knap 350 butikker.
Kontaktinformation
Group Communication, Dansk Supermarked Group, telefon: 8778 5002
Kontakter
Group CommunicationDansk Supermarked Group
Tlf:8778 5002press@dsg.dkMads Hvitved GrandKommunikationsdirektør
Tlf:29 65 45 66mhg@dsg.dkBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Innovation Day 2025 med historisk stor præmie: Salling Group søger nye og innovative nonfood-produkter31.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group, Danmarks største detailvirksomhed, inviterer endnu en gang kloge og kreative hoveder til Nonfood Innovation Day på hovedkontoret i Aarslev, Aarhus, hvor et helt nyt og kundevendt format introduceres.
Salling Group hugger toppen af ananasen21.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunder i Bilka, føtex og Netto behøver ikke længere irritere sig over flossede indkøbs- og affaldsposer, idet toppen af ananasen hugges af.
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum