Salling fejrer Aarhus Festuge med kunst for alle sanser

En stor, lysende krog kommer til nærmest at række ud fra Sallings facade mod de forbipasserende på Strøget hver aften festugen igennem. I alt 44 farverige og pulserende lysstave drager folk mod Salling.
Idémænd bag installationen, kaldet "Honey, I'm home", er Aarhus-arkitekterne Kollision, og den er bare én af en række festuge-events i Salling, som i år har udvidet samarbejdet med Aarhus Festuge.
Folk på strøgtur vil også opleve, at en rungende optimistisk klapsalve a la Store Sal i Musikhuset bryder ud, hver gang nogen træder ind ad hovedindgangen i Salling. Bifaldet er en del af lyd-installationen "Ovation", som er skabt af canadiske Dustin Harvey i samarbejde med Greg van Slyke.
En gigantisk interaktiv guitar, skabt af tidligere studerende ved Arkitektskolens Studio M:A:D og Det Jyske Musikkonservatorium, vil også give de forbipasserende ved Salling mulighed for med en enkelt berøring at fremtrylle eventyrlige toner. Værket var sidste år i festugen sat op ved Musikhuset.
Østers-restaurant i Salling Super
I Salling Super åbner en pop up-restaurant med østers og bobler til 100 kr. per person. Det er en del af tiltaget "Forsmag på gadeplan", hvor syv af byens anerkendte spisesteder inviterer på store madoplevelser til små priser. De øvrige restauranter er MellemRum, CanBlau, Gastromé, Ferdinand, Chas E's Vinkælder og Foodfein.
- Aarhus Festuge er en særlig begivenhed i vores by. Vi vil gerne bidrage til festen og være med til at skabe oplevelser for aarhusianerne. Så vi er meget glade for det udvidede samarbejde med Aarhus Festuge. Salling er meget mere end blot et sted at shoppe - vi er et oplevelseshus, fastslår Marianne Bedsted, der snart har været direktør for Salling i et år, hvor hun kom fra stillingen som chef for Musikhuset Aarhus.
Aarhus med nye øjne
Den farverige og pulserende lys-installation på 16 x 5 m "Honey, I'm home" tænder hver aften kl. 21.00. I aftenmørket skal lysstavene tage sig ud som en krog eller kurve, der drager folk til sig. Indimellem dukker også citater op på facaden: "Hej skat, jeg er hjemme" eller "Hej, har du haft en god dag". Vendinger, som de fleste af os typisk vil sige, når vi tager i dørhåndtaget derhjemme og træder ind.
-Idéen er at udfordre vores tankegang om byen. Hvis rum er byen? Er du egentlig hjemme i byen? Eller er byen nogen andres, spørger arkitekt og partner Rune Nielsen, Kollision, der sammen med Martin Professional har udviklet installationen specielt til Sallings facade.
-Vi vil gerne vende tingene på hovedet og skabe oplevelser, der udfordrer vores tankegang. For os er det super spændende, at en institution i byen som Salling er med på at stille sig til rådighed og være i dialog med byen på den måde og give noget tilbage. Det er jo noget af det, Aarhus Festuge er så god til - at få os til at se byen med nye øjne, ligesom den grønne bypark på Store Torv for nogle år siden, som folk stadig taler om, siger Rune Nielsen.
Kollision, der er et lokalt baseret designkontor og specialiseret i interaktiv kommunikation og dynamisk medie-arkitektur, er i offentligheden mest kendt for deres lys-installation på Industriens Hus i København.
Det sker: Aarhus Festuge i Salling
"Honey, I'm home" Lys-installation på Sallings facade, hver aften i Aarhus Festuge fra kl. 21.00.
"Ovation" Lyd-installation ved Sallings hovedindgang, tirsdag 1. september til søndag 6. september.
"Play The Strings" Lyd-installation på Strøget ved Salling, fredag 28. august til søndag 6. september.
"Forsmag på gadeplan" Pop up-restaurant i Salling Super, mandag 31. august kl. 17-22, tirsdag 1. september kl. 17-22, onsdag 2. september kl. 17-22. Billetter købes på dagen hos Salling Super.
Kontaktinformation
Direktør, Salling Marianne Bedsted, telefon 87 78 62 00
Arkitekt og partner Rune Nielsen, Kollision, rune@kollision.dk , mobil 26 17 86 16
Billederne er til fri afbenyttelse i forbindelse med omtale af de forskellige events. Husk venligst at kreditere fotografen.
Kontakter
Group CommunicationDansk Supermarked Group
Tlf:8778 5002press@dsg.dkMads Hvitved GrandKommunikationsdirektør
Tlf:29 65 45 66mhg@dsg.dkBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Netto og føtex med topplaceringer i international brand-analyse20.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Både føtex og Netto har opnået fornemme placeringer i en brand-undersøgelse, som sender de to dagligvarekæder på en henholdsvis stærk anden- og femteplads blandt danske brands.
Knækbrød, ymerdrys og panko: Salling Group lancerer nye produkter lavet af overskudsbrød20.5.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fire nye produkter lavet af overskudsbrød tager Salling Group et nyt skridt i kampen mod madspild.
Bilka gør det enkelt at følge kriseråd16.5.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun omkring én ud af tre danskere har fulgt myndighedernes opfordring om at have et lille hjemmelager af mad og drikke, der kan række tre dage. Nu gør Bilka det lettere for kunderne at følge opfordringen ved at samle de anbefalede varer i en kasse, der let og hurtigt kan hentes færdigpakket i Bilka eller leveres hjemme på kundernes dørtrin.
Bilka sætter kurs mod eldreven hjemmelevering9.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye elbiler bliver nu en del af BilkaToGo Hjemmelevering, og rykker Salling Group tættere på klimamål.
Nu kan du få målt dit blodtryk i Netto6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 19 lancerer Hjernesagen og Salling Group et nyt skridt i arbejdet for at forbedre danskernes sundhed og forebygge stroke. Her vil man for første gang invitere kunderne i udvalgte Netto-butikker til gratis blodtryksmåling og en snak om farerne ved forhøjet blodtryk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum