Salling Group

Nye varer i sortimentet afspejler tidens madtendenser

Del
1.000 nye varer på hylderne i føtex, Bilka og Netto skal imødegå efterspørgslen på free-from-varer, vegansk mad, convenience og ikke mindst bageprodukter

føtex, Bilka og Netto har de seneste måneder haft travlt med at få bygget reoler om og gøre plads til en lang række nye fødevarer i årets første termin, og nu er kæderne klar. Alene på kolonial er der indmeldt dobbelt så mange varer som normalt, men der er også nye og spændende produkter på køl og frost.

En stor del af de mange nye varer afspejler klare tendenser blandt forbrugerne: De ønsker nem og sund mad, flere free-from-varer, og så vil de for alt i verden bage. I føtex er man spændt på kundernes reaktioner.

- Vi forsøger hele tiden at tilpasse vores sortiment til tidens tendenser og dermed kundernes ønsker, så vi glæder os meget til at følge, hvordan kunderne tager imod de mange nye produkter, siger Tore Nederland, sortiments- og projektchef i føtex.

Free-from-varer og bagning hitter

I Bilka introducerer man mere end dobbelt så mange kolonialvarer som normalt, og det skyldes blandt andet kundernes nye præferencer som fx flere free-from-varer.

- Vi har især store forventninger til alle vores nye glutenfri produkter. Vi oplever en stigende efterspørgsel på det område. Det er ikke kun glutenallergikere, der efterspørger den type produkter, men flere fravælger fx gluten og laktose i deres kost, og det kan vi godt mærke, fortæller Peter Rodh Nielsen, Head of Retail i Bilka.

En anden tendens, der afspejler sortimentet i kæderne, er den store bagedille blandt danskerne. Mette Blomsterberg-effekten har sat dybe spor i de danske hjem, og det betyder mere end 50 nye varenumre i bage-, brød- og melkategorien i føtex, Bilka og Netto.

Det er især Bilka, som får mange nyheder til de kagekreative kunder, som kan glæde sig over fondant i alle farver, bagemarmelade, krymmel, spiselige muffinforme og meget mere. Men også Netto surfer med på bagebølgen og har gjort plads på hylderne til lækre brødblandinger og melvarianter fra både Urtekram, Løgismose og Mamone.

I forvejen sælger føtex, Bilka og Netto, som de eneste i Danmark, Mette Blomsterbergs færdigdeje, som skal gøre det nemt, hurtigt og lækkert at bage. Og netop dét, at det er nemt, efterspørger kunderne i stigende grad.

Mere convenience - både med og uden kød

Forbrugerne er i højere grad åbne overfor færdigretter eller halvfabrikata, som gør aftensmaden hurtig og nem. Travle familier kan derfor se frem til fx nye, delikate supper på køl fra Lenas Küche i forskellige grøntsagsvarianter og en enkelt med kylling og karry.

Til de kunder, som er vegetarer, veganere, eller som bare gerne vil indføre flere kødfri dage, er der fire varianter af produktet "Oumph!", som er vegansk køderstatning på frost. Og i køledisken findes flere nemme convenience-produkter som fx soya-nuggets, linsebøffer og falafel.




Kontaktinformation

Group Communications, Dansk Supermarked Group: 8778 5002, press@dsg.dk

Kontakter

Billeder

Information om Salling Group

Salling Group
Salling Group
Rosbjergvej 33
8220 Brabrand

87 78 50 00https://sallinggroup.com/

Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.

Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.

Følg pressemeddelelser fra Salling Group

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Salling Group

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye