Hver 8. studerende lander et job i deres sidste studieår
Allerede på de sidste semestre og inden eksamensbeviset er i hus, bliver hver 8. ingeniør eller scient headhuntet af arbejdsgivere, som vil sikre sig talent og nyt blod. Det viser en ny undersøgelse blandt studerende på de videregående tekniske- og naturvidenskabelige uddannelsesinstitutioner, som IDA har lavet.
Ud af 388 studerende, der er i gang med det sidste eller næstsidste semester på deres respektive uddannelse, har 49 allerede en ansættelseskontrakt i hånden. Det svarer til 12,6 pct. af de adspurgte i undersøgelsen. Udviklingen overrasker på ingen måde Juliane Marie Neiiendam, formand for Ansattes Råd i Ingeniørforeningen, IDA.
”Der er rift om IDA’s medlemmers kompetencer og viden. Ledigheden er lav og har været det længe, og selvom det netop er de nyuddannede, der fylder i ledighedsstatistikken, så er flere arbejdsgivere heldigvis vågnet op af tornerosesøvnen og har opdaget, at hvis de ikke tager et ansvar og også ansætter nyuddannede vidensarbejdere, så ender de selv som taberne i kampen om talent og teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft,” siger hun.
Juliane Marie Neiiendam henviser til en prognose fra den tekniske alliance Engineer the future, som anslår, at Danmark vil mangle 13.500 ingeniører og cand.scient.er i 2025.
Undersøgelsen blandt de studerende viser også, at 39 pct. af dem, der har et job på hånden, fortsætter i den virksomhed, hvor de har et studiejob, og 37 pct. er blevet headhuntet af deres kommende arbejdsgiver. Blot 12 pct. har fået jobbet ved at søge en opslået stilling.
”De lukkede rekrutteringskanaler vinder også frem, når det handler om at lande sit første job. Her er netværk kilden til at slå døren ind til arbejdsmarkedet. Og igen ser vi, at et studierelevant studiejob er en god investering på alle måder. Det sikrer ofte den enkelte studerende en gylden mulighed for at fortsætte på den arbejdsplads, man kender, og hvor man allerede har opbygget et værdifuldt netværk,” siger Juliane Marie Neiiendam.
Har du allerede nu job, som du skal starte i, når du er færdig med din uddannelse?
Ja |
12,6 pct. |
Nej |
81,2 pct. |
Ved ikke |
6,2 pct. |
Total |
100 pct. |
Kilde: IDA Studenteranalyse 2017
Note: Dette spørgsmål blev stillet til kandidatstuderende på 9., 10. eller højere semester og til diplomingeniører på 6. semester eller derover. Antal respondenter: 388
Hvordan fik du det job?
Jeg skal fortsætte i mit studiejob |
38,8 pct. |
Jeg blevet kontaktet af en arbejdsgiver/headhuntet med et jobtilbud |
36,7 pct. |
Jeg svarede på et jobopslag |
12,2 pct. |
Jeg søgte uopfordret jobbet |
6,1 pct. |
Anden måde |
6,1 pct. |
Total |
100 pct. |
Kilde: IDA Studenteranalyse 2017
Note: Dette spørgsmål blev stillet til de studerende der svarede ’ja’ til allerede at have et job at starte i efter endt uddannelse. Antal respondenter: 49
Kontakter
Søren Lorentzen
Presserådgiver
Ingeniørforeningen, IDA
Mobil: +45 51 85 17 64
mail: slr@ida.dk
Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
Danmark får ny naturvidenskabelig podcast8.9.2025 13:34:35 CEST | Pressemeddelelse
En ny podcast om biologi og bioteknologi ser dagens lys 11. september. Vært er Kristoffer Frøkjær, og bag podcasten står Ingeniørforeningen IDAs netværk IDA Bioscience.
IDA når historisk medlemsrekord4.9.2025 14:19:26 CEST | Pressemeddelelse
Med 175.000 medlemmer fortsætter fremgangen hos Ingeniørforeningen
Solceller på tage skal spille nøglerolle i grøn strømproduktion29.8.2025 12:09:58 CEST | Pressemeddelelse
Med regeringens netop fremlagte finanslovsforslag er der godt nyt for den grønne omstilling. Rationel grøn politik, lyder det fra IDA-formand, Laura Klitgaard.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum