Beskyt hunden inden ferieturen

24.6.2008 15:20:54 CEST | Dyrefondet | Pressemeddelelse

Del
Beskyt hunden inden ferieturen

Dyrefondet opfordrer hundeejere, som tager deres hunde med sydpå til at forebygge angreb på dyret fra parasitter, som vi ikke har herhjemme.

Skal man have hunden med sydpå eller til østlandene, er det klogt hjemmefra at forebygge alvorlige lidelser. Dyreværnsorganisationen Dyrefondet anbefaler, at man anvender et af de her hjemme kendte midler mod lopper, lus og flåter, som kan fås i håndkøb og dækker i ca. fire uger.

Hvert år kommer der hunde hjem fra rejser, eller der kommer importerede hunde med sygdomssymptomer, som vi ikke umiddelbart kender i Danmark, siger Dyrefondets direktør Jan Nielsen. Det kan være svært at identificere sygdommene, som kan være alvorlige og i sidste ende dødelige.

Et eksempel er en sandflue, som findes i middelhavslandene. Sandfluen medbringer den encellede parasit Leishmania, som kan fremkalde sygdommen leishmaniose, som over et længere forløb er dødelig for hunde. Smittespredningen foregår ved, at fluen stikker og suger blod fra en inficeret hund. Fluen bringer blodet videre og smitter den næste hund, den stikker. Den lille sandflue er aktiv netop i turistsæsonen og særligt ved solopgang og -nedgang. Så hyggeaftener på terrassen kan blive problematiske for hunden, hvis den ikke er beskyttet. Næstformand i Dyrefondet fagdyrlæge Finn Boserup foreslår, at man behandler hunden ca. hver tredje uge under opholdet med loppe- og flåtmidler, som påføres hundens hud i nakken, hvor den ikke kan slikke sig.

Information om Dyrefondet

Dyrefondet
Dyrefondet
Ericaparken 23
2820 Gentofte

39 56 30 00http://www.dyrefondet.dk

Følg pressemeddelelser fra Dyrefondet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dyrefondet

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye