Kortere tid til søs øger rejselysten

Del
Super Speed 2 sættes nu ind på Larvik-Hirtshals-ruten

Info fra Color Line

Hurtighed og effektivitet er nøgleord i Color Lines nye moderne transportkoncept. Samtidig er der stadig plads til komfort og oplevelser på den hurtige tur med SuperSpeed mellem Hirtshals og Norge.

Den nye SuperSpeed 2, der sejler mellem Hirtshals-Larvik, anløber - for første gang i rute - Hirtshals Havn fredag den 20. juni. Så er der taget hul på en hektisk sommer på Skagerrak.

SuperSpeed 1 blev sat i rute mellem Hirtshals og Kristiansand for tre måneder siden. Den store tidsbesparelse – 1½ time i forhold til traditionel færgeoverfart - er så tillokkende, at passa-gertallet allerede nu ligger 20 procent højere end budgetteret.

Forventningerne til SuperSpeed 2 på ruten mellem Hirtshals og Larvik er hermed røget en tak i vejret.
Når SuperSpeed 2 glider ind i Hirtshals Havn efter turen over Skagerrak, er der gået 3 ¾ time, siden den sejlede fra Larvik. Hastigheden på 27 knob betyder to timer færre, end de gamle færger benyttede. Det øger interessen for at benytte denne rute.

Udfordring til rejselivet
Den korte sejltid bliver en udfordring til rejse- og turisterhvervet i såvel Norge som Danmark. Vejen til vintersportsstederne i Norge og til turistattraktionerne i Jylland bliver kortere, så der er flere muligheder for såvel en miniferie som et lidt længere ophold.

Med SuperSpeed har Color Line for Skagerraks vedkommende gjort op med den traditionelle sørejse. Der er ikke passagerkahytter på SuperSpeed, udelukkende 54 kahytter til lastbilchauffører. Men der er stadig – i moderne restauranter – et udbud af god mad. Rundt om på skibet er der mulighed for at afprøve nye former for underholdning.

Effektiv transportløsning
De nye SuperSpeed repræsenterer smarte og effektive transportløsninger. Det er samtidig fartøjer med moderne design, der benytter helt ny teknologi tilpasset overfarten på Skagarrak.

Skrogets konstruktion – 211,3 meter langt og 58 meter bredt - sammenholdt med et virkningsfuldt stabilisatoranlæg, sikrer komfort, stabilitet og skibets evne til at modstå bølger og dårligt vejr. Samtidig med øget komfort om bord, bliver der færre aflysninger på grund af hårdt vejr.

Det er et øget behov for hurtig og effektiv transport mellem Norge og kontinentet, der har ført til Color Lines satsning på SuperSpeed-konceptet.

Udbygning og flytning af fragt fra vej til sø og jernbane er en effektiv løsning på Europas transportproblemer. Inden for de allerseneste år er fragtvolumen øget med 10 procent hos Color Line.

Hirtshals er den centrale havn for Color Lines SuperSpeed-aktiviteter.
Investeringer i området ved færgelejet, og de senere års etablering af direkte adgang fra Hirtshals Havn ud på det 4-sporede europæiske motorvejsnet giver store muligheder.

Øget kapacitet
Med SuperSpeed øges passager- og personbilstrafikken betydeligt, og fragtkapaciteten bliver tre gange så høj som i dag.
Det ser såvel danske som norske vognmænd frem til. Der opnås store besparelser, når man kan benytte SuperSpeed frem for at skulle færdes ad svenske veje mellem Norge og kontinen-tet.

På sin jomfrutur anløber SuperSpeed 2 Hirtshals Havn fredag den 20. juni kl. 11:45. Herefter er der dagligt - sommeren igennem – to afgange fra Hirtshals. SuperSpeed 2 kan således på en dag transportere 7-8000 passagerer mellem Hirtshals og Larvik.

Kapaciteten i vognbanerne på dækkene til personbiler og lastbiltrailere svarer til en bilkø på 3,9 km.

SuperSpeed 2 koster ligesom søsterskibet – SuperSpeed 1 - omkring 1 milliard kroner.
Color Lines samlede investering i SuperSpeed-konceptet – inkluderet anlægsarbejder i havnene i Kristiansand, Larvik og Hirtshals – beløber sig til 2,5 milliarder kroner.
 

Fakta Super Speed 2:

Passagerkapacitet: 1928
Besætning: 71 personer.
Chaufførkahytter: 54
Antal dæk: 11
Bruttotonnage: 33.500 ton (GRT)
Længde: 211,3 meter
Bredde: 25,8 meter (29,6 meter ved brovinger)
Dybgang: 6,55 meter dybt
Højde: 42,7 meter
Butiksareal: 1400 kvadratmeter
Restaurantområde: 1588 kvadratmeter
Bildæk: 3,9 km bane
Servicefart: 27 knob svarende til ca. 50 km/t
Maskine: diesel
Hovedmotorer: 4 x 9000 kW
Hjælpemotorer: 4 x 3000 kW
Sejltid Hirtshals-Larvik: 3 timer og 45 minutter
Fragtkapacitet, totalt:
Trailere: 2030 lane meter
Biler: Ca. 730

Yderligere oplysninger:
Direktør Jakob Jensen, tlf. 99 56 19 41,
e-mail: jakob.jensen@colorline.dk
Slags- og markedschef Henrik Renneberg, tlf. 99 56 19 30,
e-mail: henrik.renneberg@colorline.dk

Billeder

Color Lines danske adm. dir. Jakob Jensen og vor danske salgs- og markedschef Henrik Renneberg
Color Lines danske adm. dir. Jakob Jensen og vor danske salgs- og markedschef Henrik Renneberg
Download
SuperSpeed 1 liggende i Kristiansand
SuperSpeed 1 liggende i Kristiansand
Download

Information om Color Line Danmark A/S

Color Line Danmark A/S
Norgeskajen
9850 Hirtshals

99 56 20 00http://www.colorline.dk

Følg pressemeddelelser fra Color Line Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Color Line Danmark A/S

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye