Coop Danmark A/S

Irma og Thise lancerer ny type mælk

3.10.2017 07:00:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del
Nyhed i mælkekøleren: Irma og Thise lancerer græsmælk - malket på bæredygtighed og køer, der har gået på græs. En fed mælkesmag og smagen af god samvittighed, dyrevelfærd og mælk fra køer, der kun har spist det, de er skabt til at spise; nemlig græs.

Det er ikke mange år siden, vi stadig slikkede os om mælkeskægget med velbehag, når vi tog et glas fuldfed mælk fra køleren. Så kom de fedtforskrækkede 00’ere, hvor mælken blev mager og sød blev erstattet af mini og skummet.

Men mange har savnet den fede mælk med smag og fylde, og derfor er Irma og Thise nu endnu engang gået foran og har lavet en ny og unik type mælk – Græsmælk – fra køer, der kun er fodret med græs.

Mælk er ikke bare mælk

Græsmælk er ikke bare god smag, men også smagen af god samvittighed. Her er nemlig ikke blot tale om en ny type mælk, men også om en produktion, hvor køerne udelukkende fordres med græs.

Princippet hedder "feed no food" og betyder, at de 100 økologiske malkekøer, der bor på

Torsten Wetches ejendom i Himmerland udelukkende lever af græs, græsmarksprodukter og urter. Her er altså ingen korn, majs, soja eller andet foder (som i princippet kan spises af mennesker) i kosten. Men udelukkende foder som koens fordøjelsessystem fra naturens hånd er indrettet til at spise og fordøje.

Når køerne udelukkende spiser græs, falder mælkeydelsen. Til gengæld har mælken et relativt højt indhold af Omega-3-fedtsyrer og antioxidanter, og derfor har vi skruet mælkens fedtindhold op på 4,2 %.

GRÆSMÆLK HAR STOR SMAGSFYLDE, MEN OPLEVES SOM FRISK OG LÆSKENDE, NÅR DEN NYDES AFKØLET.

Kom og smag

Vil du også smage smagen af græsmælk og god samvittighed, så læg vejen forbi Irma Codanhus, når vi tirsdag den 3. oktober fra kl 14-17:30 serverer gratis kaffe med græsmælk og ris á la mande lavet på græsmælk drysset med spiselige blomster fra græsmarken.

Her kan du også møde nøglepersoner fra Thise, Irma og Økologisk Landsforening, der vil tale om græsmælk og nødvendigheden af en fortsat udvikling af økologien. De officielle taler sker kl. 16.00 – hvor alle medier har adgang til nøglepersonerne.

Ny standard for produktion af mælk

Græsmælk er produceret med støtte fra Coops crowdfunding og det første mejeriprodukt, der har fået alle Coops 4 dyrevelfærdshjerter. Det med god grund. For ikke alene sætter den fuldfede mælk nye standarder for smag; den sætter også nye standarder for dyrevelfærd med en produktion hvor: 

  • Køerne skal på græs i sommerhalvåret, dag og nat i minimum 3 måneder.
  • Ko og kalv går sammen 3–5 døgn efter kælvningen.
  • Kalvene må ikke gå i enkeltbokse
  • Kalvene skal have mælk i de første 4 måneder.
  • Kalvene må ikke frasælges, før de er 2 måneder gamle, og de skal opdrættes økologisk.
  • Køer og kalve sikres 40 % mere plads i forhold til kravene i det økologiske regelsæt.

Thises Græsmælk sælges eksklusivt i Irma, hvor 1 liter koster 15,00 kr./liter 

For mere info om græsmælk, kontakt kategorichef for ferskvarer i Irma Max Schellenbauer på mob. 5159 3852

Læs mere om den nye græsmælk på irma.dk/graesmaelk og Torsten Wetches bæredygtige produktion af græsmælk på thise.dk/graesmaelk/

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Nye is fra Irma1.4.2026 09:09:25 CEST | Pressemeddelelse

5 nye varianter af Irma-is er nu i butikkerne. Cremet, lækker is lavet på dansk fløde fra nordjyske gårde og fremstillet på Aabybro Mejeri i Nordjylland, der har eksisteret siden 1888 og i dag er kendt for at producere noget af Danmarks bedste is. Irma isen er udviklet i samarbejde med dessertkokken Morten Heiberg. ”Vi har set rigtig meget frem til at lancere Irma is. Den forener det, vi gerne vil med Irma-mærket: Høj kvalitet, god smag og gode råvarer. Samtidig er den produceret i Danmark på fløde fra nordjyske gårde, hvilket passer stærkt ind i vores ambition om at fremme det danske og lokale.”, siger Elias Billum Have, der er chef for Coops egne varemærker. Irma is introduceres til en pris på 49 kr. for et bæger med 700 ml. Der er i alt fem varianter: Hyldeblomst, chokolade, vanilje, blåbær og hvid chokolade med hindbær coulis. Du finder Irma is i Coops butikker; Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount. Udvalget kan variere fra butik til butik Yderligere information om isen: E

SuperBrugsen og Kvickly ansætter ny salgsdirektør13.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

Lars Bjerring, 47 år, tiltræder den 1. maj som ny salgsdirektør i SuperBrugsen og Kvickly. Han skal være med til at fortsætte det seneste års positive udvikling og sikre fortsat forbedring af kundetilfredshed, salg og indtjening i butikkerne. Lars Bjerring har dyb erfaring inden for detailhandlen og kommer senest fra jobbet som landechef med øverste ansvar for Normal Danmark, hvor han gennem de seneste 7 år har leveret imponerende resultater. Hans karriere i detail begyndte i 1996, som salgsassistent i SuperBrugsen Vesterbro Torv i Århus. Før jobbet i Normal havde han en 19 år lang karriere hos Salling Group, hvor han har arbejdet med stort set alle led i den daglige butiksdrift. Heraf 16 af årene i Føtex, blandt andet som varehuschef i flere varehuse, inden han senere blev koncept- og sortimentschef i kæden. Kædedirektør i SuperBrugsen og Kvickly, Rikke Krause, glæder sig til at byde Lars velkommen på holdet, og fremhæver hans solide faglige og personlige kompetencer: -Lars tiltræder

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye