Landdistrikter nedsætter vækstudvalg

Baggrunden for nedsættelsen af udvalget er, at de erhverv, der fylder meget økonomisk og beskæftigelsesmæssigt i landdistrikterne, fortrinsvist består af små- og mellemstore virksomheder inden for landbrug- og fødevareproduktion, produktion, Det Blå Danmark samt håndværk og turisme.
Udvalget mødtes første gang mandag den 25. september 2017 i Egtved.
Hos Landdistrikternes Fællesråd mener man, det er afgørende, at erhvervene har gode rammebetingelser, så de kan skabe vækst og udvikling. Samtidig mener rådet, at erhvervene i større grad kan bidrage til lokaludvikling.
- Vi er meget stolte af at have samlet nogle af de vigtigste aktører inden for de erhverv, der fylder meget i landdistrikterne i ét udvalg. Sammen vil vi stå endnu stærkere i arbejdet med at skabe et Danmark i bedre balance, siger formand for Landdistrikternes Fællesråd Steffen Damsgaard.
Han understreger, at formålet med udvalgsarbejdet er at kortlægge overordnede muligheder og udfordringer for erhverv, der fylder meget i land- og yderområderne, for så vidt angår konkurrenceevne og udvikling i landdistrikter, og at identificere, hvordan disse i højere grad kan bidrage til at skabe lokaludvikling.
- De erhverv, der fylder meget i landdistrikterne, kommer i den grad til udtryk igennem små- og mellemstore virksomheder, der ligger rundt omkring i hele landet. De skaber ikke bare en kæmpe værdi for landområderne, men for hele samfundet. Her er udvalget en oplagt mulighed for at kortlægge, hvor stort bidraget til hele Danmarks økonomi er, og samtidig finde nye veje til at stimulere væksten, siger Steffen Damsgaard.
Medlemmer af udvalget:
- Formand Steffen Damsgaard, formand, Landdistrikternes Fællesråd
- Klaus Høeg, bestyrelsesmedlem, Landdistrikternes Fællesråd
- Morten H. Østergaard, erhvervspolitisk chef, Landbrug & Fødevarer
- Jakob Ullegård, direktør, Danske Rederier
- Kirsten Munch Andersen, politisk direktør, HORESTA
- Frederik Faurby, afdelingschef, Håndværksrådet
- Poul Erik Jørgensen, landbrugsdirektør, Nykredit
Udvalgets medlemmer skal over en møderække i 2017 kortlægge vækstpontentialet for de tre landdistriktserhverv, herunder hvilke muligheder og udfordringer, der gør sig gældende for så vidt angår konkurrenceevne og udvikling af landdistrikter.
Landdistrikternes Fællesråd lægger op til, at udvalgsarbejdet fortsætter efter årsskiftet og afsluttes inden udgangen af tredje kvartal 2018.
Udvalget sekretariatbetjenes af Landdistrikternes Fællesråd jf. mål- og resultatplan med Erhvervsstyrelsen.
Nøgleord
Kontakter
Noa Jankovic, politisk chef i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 71 70 82 49, mail noa@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger26.6.2025 12:16:02 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser ekspertudvalgets fokus på fleksible transportløsninger og et styrket hovednet, som er vigtige for at binde landet bedre sammen gennem den kollektive trafik. Men det kræver politisk opbakning og massive investeringer i et stærkt rutenet og fleksible transportløsninger.
Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet26.6.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.
Landdistrikter: Alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet – alt andet er uambitiøst25.6.2025 13:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Over 30.000 adresser kæmper fortsat med dårlig internetforbindelse, og størstedelen ligger i landdistrikterne. En ny teleaftale er på trapperne, men Landdistrikternes Fællesråd forudser, at aftalen ikke sikrer, at alle boliger, sommerhuse og virksomheder får adgang til en lynhurtig 1 Gbit/s-forbindelse.
Årets Landsby 2025: Finalisterne er… Agerskov, Sennels og Holbøl!24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slutspurten er sat i gang for at finde Årets Landsby 2025, der kåres af Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit. De tre landsbyer Agerskov, Sennels og Holbøl er videre i finalen.
Landdistrikter: Nu tages første spadestik til et bedre tilskuds- og udligningssystem17.6.2025 13:14:52 CEST | Pressemeddelelse
Nu starter arbejdet med et nyt tilskuds- og udligningssystem, der skal rette op på den massive økonomiske skævvridning, der særligt udfordrer mange land-, ø- og yderkommuner. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som har 55 kommuner som medlemmer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum