HK-ungdom
Unge medlemmer af HK-Ungdom trækker lørdag den 10. februar i arbejdstøjet for at køre jobpatrulje i storcentre i Københavnsområdet.
Aktiviteten går ud på at tale med unge, som arbejder i butikker i centrene for at fortælle dem om deres rettigheder.
Statistikken er skræmmende fra LO's jobpatruljes evaluering, som viser:
1. I sommeren 2006 fandt Jobpatruljen problemer med unges arbejdsforhold i halvdelen af besøgene.
2. 41 procent af de unge, der arbejdede i restaurationsbranchen, arbejdede ulovligt i lokaler, hvor der skænkes alkohol.
3. De unge udsættes især for alt for tunge løft, de har for lange arbejdsdage,
De arbejder ved farlige maskiner, de snydes for tillæg, får for lidt i løn og har ingen ansættelseskontrakt.
- Hvis vi i weekenden kan forhindre, at bare én ung fritidsjobber kommer galt af sted, har vi i HK-Ungdom været med til at gøre en forskel! Siger formand for HK-Ungdom, Camilla Hvam.
Formålet med HK-Ungdoms aktion på lørdag er at sætte fokus på unges arbejdsforhold så både arbejdsgivere og de unges forældre sætter sig ind i reglerne for, hvordan unge skal behandles på arbejdspladserne i Danmark.
- Vores medlemmer skal kende deres rettigheder. Vi kan ikke forvente, at de læser funktionærloven og sætter sig ind arbejdsmiljøloven, derfor må vi ud og fortælle dem det! Siger Daniela Decca Ungdomssekretær i HK-Ungdom Danmark
Kampagnen på lørdag den 10. februar udføres af unge medlemmer af HK som er aktive i HK-Ungdoms Landsudvalg og HK Ungdom Københavns bestyrelse. Vi går i gang kl. 10.00 og fortsætter til kl. 16.00.
For yderligere information:
Ungdomsformand Camilla Hvam, mobil: 2421 4014
Ungdomssekretær Daniela Decca, Mobil: 2363 6955
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Forberedt på fremtiden: HK holder speederen nede for stærke erhvervsuddannelser6.5.2025 20:59:01 CEST | Pressemeddelelse
HK Danmark er tilfreds med ny politisk aftale, som styrker erhvervsuddannelserne markant med op til 600 millioner kroner årligt frem mod 2030. "Det er en aftale, vi har ønsket os længe", siger Anja C. Jensen, formand for HK Danmark.
HK: Højesterets dom er en historisk sejr for alle, der arbejder hjemmefra2.5.2025 13:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I dag har Højesteret afsagt dom i en principiel sag, der fastslår, at arbejdsskadesikringen også gælder, når arbejdet foregår i hjemmet. Afgørelsen er faldet i en sag, som HK Danmark har ført på vegne af et medlem, der kom til skade under hjemmearbejde.
Principiel sag i Højesteret i dag: Har du ret til arbejdsskadeerstatning, når du arbejder hjemmefra?23.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret behandler i dag en principiel sag om hjemmearbejde og arbejdsskader, som har stor betydning for de mange lønmodtagere, der helt eller delvist arbejder hjemmefra.
Stress rammer skævt, og systemet svigter kvinder økonomisk14.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinder bliver ramt af stressrelaterede erhvervssygdomme over tre gange så ofte som mænd. Men kvinder har sværere ved at få økonomisk kompensation for deres arbejdsskader. Det er ikke bare en sundhedsudfordring, men en ligestillingsudfordring, mener HK.
Ny reform rammer dem, der i forvejen har mindst26.3.2025 12:55:49 CET | Pressemeddelelse
Besparelser i den nye uddannelsesreform betyder – trods aftalens styrker – dårligere efteruddannelsesmuligheder for den gruppe, der i forvejen har de korteste videregående uddannelser. Og det er ildevarslende for dansk erhvervsliv og Danmarks evne til at stå stærkt i en uforudsigelig verden, advarer HK-formand Anja C. Jensen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum