PM
Økonomisk kompensation for merarbejde hæves fra de nuværende 100 % til 150 % af timelønnen.
Der har længe været en utilfredshed blandt personellet over honoreringen af den ekstra belastning, der pålægges i medfør af forsvarets operative virksomhed og de mange vakancer. Det er der nu gjort noget ved.
FPT har netop indgået aftale med HOD, CS og HKKF om, at økonomisk kompensation for merarbejde fastsættes til 150 % for militært personel ved over 20 merarbejdstimer i kvartalet.
FPT glæder sig over aftaleindgåelsen.
Det nye cirkulære om arbejdstid for tjenestemænd i staten.
Finansministeriet og centralorganisationerne indgik den 24. marts 2006 en ny aftale om arbejdstidsregler for tjenestemænd i staten. Den nye aftale afveg markant fra flere af forsvarets aftaler og krævede tilpasning af gældende lokalaftaler.
FPT har på denne baggrund gennemført forhandlinger med HOD, CS og HKKF med henblik på tilpasning af gældende lokalaftaler. Sideløbende med forhandlingerne har både FPT og organisationerne været i dialog med Forsvarsministeriet.
Der er nu indgået 2 aftaler:
En aftale hvorefter alt militært personel kategoriseres som døgnarbejdere og dermed følger bestemmelserne for ansatte, hvis arbejdstid normalt er placeret helt eller delvist uden for almindelig daglig arbejdstid.
En ny aftale om militærtillæggets dækningsgrad, som indeholder dækning for forhold omkring mer-/overarbejde, beredskabs- og rådighedsforhold, arbejdstid i forbindelse med tilkald, delt tjeneste samt indgreb på fridage.
Aftalen har virkning fra 1. juli 2007.
Information om Forsvarskommandoen
Følg pressemeddelelser fra Forsvarskommandoen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsvarskommandoen
Forsvarschefen besøger Absalon11.3.2010 14:21:43 CET | Pressemeddelelse
Forsvarschef Knud Bartels besøger det danske skib ABSALON, som deltager i kampen mod pirateri ved Afrikas Horn.
INVITATION AF PRESSEN TIL NATIONAL FLAGDAG FOR DANMARKS UDSENDTE DEN 5. SEPTEMBER 200931.8.2009 15:12:11 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. september er national flagdag til ære for Danmarks udsendte. Den nationale flagdag vil fremover være en årligt tilbagevendende begivenhed.
Forsvarschefen besøger Canada og Grønland28.8.2009 11:08:41 CEST | Pressemeddelelse
Forsvarschef Tim Sloth Jørgensen besøger 23. – 28. august 2009 Canada og Grønland. Her skal han bl.a. udveksle arktiske erfaringer med den canadiske forsvarschef og se på hvordan, man fremover kan udnytte ressourcerne i det gigantiske område bedst muligt, når skibstrafikken i regionen formentligt stiger, som følge af den globale opvarmning.
Forsvaret har lanceret nyt online community - Soldaterportalen13.8.2009 12:54:39 CEST | Pressemeddelelse
I en tid, hvor hjemmesider som Facebook, Twitter og MySpace har vundet stor udbredelse, også blandt Forsvarets ansatte, har Forsvaret nu fået sit eget community.
Invitation til pressemøde: De nordiske forsvarschefer mødes i Danmark 14.-16. august 12.8.2009 11:23:09 CEST | Pressemeddelelse
Forsvarscheferne fra Sverige, Norge, Danmark og Finland drøfter blandt andet støtte til kapacitetsopbygning i Østafrika, når de mødes i Danmark 14.-16. august. Pressen inviteres til pressemøde med forsvarscheferne fredag den 14. august kl. 12.20 i København.