Hele Danmarks radarbillede bliver bedre og hurtigere
29.6.2017 10:50:00 CEST | Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet | Pressemeddelelse
36 millioner gange. Hvert år. Så ofte klikker danskerne ind på radarbilledet på dmi.dk. Fremover kan de besøgende se frem til, at radarbilledet bliver bedre og mere præcist. Det skyldes tre nye radarer, der er ved at blive stillet op – den første i Sindal i maj og de næste på Rømø og på Stevns i efteråret. Radarbilledet på dmi.dk er nemlig sammensat af data fra DMI’s fem radarer, der tilsammen dækker Danmarks areal.
De nye radarer afløser ældre radarmodeller. Med det nye udstyr – den såkaldte ’dual-polarisations’-radarteknik – kan DMI levere bedre og mere troværdige billeder, som kan opdateres oftere end de gamle radarer tillod.
”Radarerne er strategisk placeret centrale steder i Danmark for at give størst mulig dækning af Danmark. De nye radarer giver meteorlogerne bedre mulighed for at følge tordenbyger, kraftige byger, skybrud og snebyger hen over Danmark. Det skaber tryghed for os alle, at vi nu har fået et bedre og hurtigere redskab til at sikre mere præcise vejrudsigter – både i hverdagen og når vi skal sikre os mod farligt vejr,” siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.
Farvel til falske ekkoer
Konkret vil et moderniseret radarnetværk give væsentligt bedre værktøjer til borgere og meteorologer, som vil have overblik over nedbør. Når udskiftningen af radarudstyret er færdigt, har DMI den samme type radarer på alle fem anlæg og dækker dermed Danmark med den såkaldte ’dual-polarisations’-radarteknik. ’Dual pol’-radarer er særligt gode til at fjerne såkaldte ”falske ekkoer”, det vil sige de radarekkoer, der ikke kommer fra nedbør. Dette er en udfordring, da blandt andet private wifi-netværk forstyrrer radaren, fordi de kører på samme frekvens.
De nye radarer leverer data hyppigere til meteorologerne, uden at det har negativ indflydelse på driften – hyppigheden er vigtig i forhold til forudsigelse af for eksempel tordenbyger, som kan opstå på relativt få minutter.
”De nye radarer til DMI er af meget høj kvalitet og kommer med en ny teknologi, som forbedrer meteorologernes arbejdsredskaber og danskernes radarbillede på dmi.dk, som er set mere end 36 mio. gange det seneste år. Jeg er glad for de nye investeringer, som kommer til at betyde meget for den daglige vejrudsigt, og varslingen når der er farligt vejr,” siger Lars Chr. Lilleholt.
Flere billeder
Radarbilleder på dmi.dk og DMI’s app opdateres hver 10 min og viser nedbør, dvs. regn, slud og sne over dansk område. Radarbillederne er et særdeles effektivt værktøj til at planlægning af udendørsaktiviteter for borgere, myndigheder og virksomheder. Meteorologerne bruger blandt andet radarbilleder til udarbejdelse af kortfristede vejrudsigter, varsling af kraftig nedbør, vurdering af snebyger til glæde for glatførebekæmpelse og til udsigter til lufthavne.
Tidsplan
De nye radarer erstatter eksisterende radarer og bliver installeret i løbet af 2017. I Sindal er en ny radar netop blevet installeret i maj måned og forsyner nu dmi.dk og DMI’s app med radarbilleder. Nye radarer på Rømø og Stevns følger i september og oktober måned.
Link til radar-produkt på dmi.dk:
Kontakter
Pressechef Jesper Caruso, jesca@efkm.dk / 4172 9184
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
KORREKTION: Samlet mængde af frigivelse af oliereserver er pga. fejl oplyst for lavt13.3.2026 15:52:53 CET | Pressemeddelelse
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet oplyser, at der desværre er offentliggjort et forkert tal for den danske frigivelse af oliereserver.
Danmark frigiver olie fra de danske olieberedskabslagre13.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forsyningssituationen i Danmark og resten af Europa er for nuværende stabil. Men flere andre lande er kraftigt påvirket af situationen i Mellemøsten. Derfor har klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard på anmodning fra Det Internationale Energiagentur besluttet, at Danmark kan frigive olie fra de danske olieberedskabslagre.
Klima-, Energi- og Forsyningsministeren deltager i statsbesøget til Australien5.3.2026 18:59:15 CET | Pressemeddelelse
Deres Majestæter Kongen og Dronningen aflægger statsbesøg til Australien fra den 14. – 19. marts 2026 med ledsagelse af klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
Regeringen vil styrke Europas forsyningssikkerhed22.2.2026 15:31:28 CET | Pressemeddelelse
Markedsaktører har spurgt, om licenser i den danske del af Nordsøen kan forlænges indtil 2050. Samtidig understreger den geopolitiske virkelighed behovet for, at Europa tager mere ansvar for sin egen energiforsyning. Regeringen vil derfor igangsætte en proces, der skal forberede en mulig forlængelse af en eller flere licenser med henblik på at bidrage til Europas energiforsyning, -sikkerhed og uafhængighed.
Yderligere 100 millioner til at gøre beredskabet i energi- og forsyningssektoren mere robust20.2.2026 11:05:44 CET | Pressemeddelelse
Energisektoren skal være gearet til at modstå hændelser i et forandret trusselsbillede. Som led i at regeringen afsætter 1,2 mia. til en akutpakke på beredskabsområdet, bliver der også sat massivt ind på en yderligere robustgørelse af energi- og forsyningssektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum