Erhvervsministeren nedsætter Forenklingsudvalg for Erhvervsfremme
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Regeringen ønsker et erhvervsfremmesystem, som bedre og mere effektivt understøtter vækst og virksomhedernes behov. En forenkling af erhvervsfremmeindsatsen kræver grundig forberedelse og inddragelse af brugerne – virksomhederne – som skal have gavn af erhvervsfremmesystemet. Derfor nedsætter regeringen nu et udvalg med repræsentanter fra virksomheder og eksperter, som skal udarbejde konkrete forslag til et forenklet erhvervsfremmesystem.”
Konsulentrapporten, Eftersyn af erhvervsfremmeindsatsen, viser, at det er alt for svært for virksomhederne at finde rundt i indsatsen, og at virksomhederne derfor ikke får det udbytte af erhvervsfremmeindsatsen, som de burde.
Formand Claus Juhl:
”Jeg ser frem til at skulle lede udvalgsarbejdet med at udvikle en model for et enklere og mere effektivt erhvervsfremmesystem. Det er tydeligt, at der er masser af gode viljer, men også at systemet er uoverskueligt og ofte mangler kritisk masse og kvalitet i de enkelte indsatser. Hvis vi indretter os anderledes, kan vi få mere for pengene både som samfund og som virksomhed.”
Forenklingsudvalget præsenterer sine forslag for regeringen i starten af 2018, hvorefter regeringen vil følge op på udvalgets anbefalinger.
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Når udvalget har afrapporteret, håber jeg på politisk opbakning i kommunerne, regionerne og Folketinget til en ambitiøs og sammenhængende reform af erhvervsfremmeindsatsen. Det skal være slut med, at offentlige aktører falder over hinanden og opdyrker overlappende indsatser. Det er virksomhederne ikke tjent med.”
Medlemmer af Forenklingsudvalget:
- Formand: Claus Juhl, dir. i konsulentfirmaet Forskel
- Anna Porse Nielsen, adm. dir. i Seismonaut A/S
- Bo Stærmose, adm. dir. i Juliana Drivhuse A/S
- Jakob Riis, adm. dir. i Falck A/S
- Jesper Møller, fhv. adm. dir. i Toms Gruppen
- Louise Gade, dir. i VIA University College
- Mette Kynne Frandsen, adm. dir. i Henning Larsen Architects
- Niels Duedahl, adm. dir. i SE (tidl. Syd Energi)
- Per Michael Johansen, professor, rektor for Aalborg Universitet
Forenklingsudvalget nedsættes med et kommissorium med fem principper for udvalgets forslag til en enklere organisering af indsatsen:
- Erhvervsfremmeindsatsen skal tilrettelægges efter virksomhedernes udfordringer og behov.
- Virksomhederne skal møde et enkelt erhvervsfremmesystem med få aktører og uden overlappende indsatser på tværs af den offentlige sektor.
- Der skal være en stærk sammenhæng og få koordinerede organer på tværs af de offentlige indsatser.
- Varetagelsen af højt specialiserede indsatser, som kapitalformidling og eksportfremme, skal konsolideres fra decentrale niveauer til det statslige niveau.
- Administrationen af indsatsen skal effektiviseres, herunder ved inddragelse af digitale løsninger.
Pressemeddelelse og kommissorium for Forenklingsudvalget arbejde
Pressekontakt: Rasmus Holm Thomsen, rht@em.dk, 91 39 94 55.
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu åbner trecifret millionstøtte til Danmarks grønne styrkepositioner25.4.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Der er nu åbent for ansøgninger til regeringens grønne investeringsordning. I 2025 har ordningen et budget på 657 mio. kr. og er samtidigt justeret, så flere mindre projekter kan søge midlerne. 2025-runden kan sikre grønne investeringer for over 4 mia. kr. i Danmark
Danske styrkepositioner vises frem for hele verden i Japan24.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
EXPO 2025 i japanske Osaka har fokus på globale bæredygtige løsninger for fremtidens samfund og giver mulighed for, at verdens lande kan præsentere sig erhvervsmæssigt, teknologisk og kulturelt.
Danmark og Japan underskriver samarbejdsaftale om life science23.4.2025 09:30:25 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har onsdag underskrevet en samarbejdsaftale med Japan om offentlig-private partnerskaber inden for life science-sektoren.
Ny historisk aftale sætter kursen for klimaneutral skibsfart i 205011.4.2025 14:57:02 CEST | Pressemeddelelse
Efter to ugers intense forhandlinger er et flertal i FN’s Søfartsorganisation, IMO, i dag blevet enige om global klimaeregulering for skibsfarten. Aftalen skal endeligt vedtages i oktober 2025 ved afstemning.
Milliardgaranti skal styrke samarbejdet mellem danske og ukrainske forsvarsvirksomheder11.4.2025 12:30:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag vil regeringen stille en garanti gennem Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) for danske virksomheders investeringer i ukrainske forsvarsvirksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum