Henrik Bach Mortensen ny direktør i Ledernes Hovedorganisation
19.6.2017 11:00:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse

Ledernes bestyrelse har fastlagt en ny politisk strategi, som afspejler en stærk sammenhæng mellem den samfundsmæssige udvikling og de bidrag og ønsker, som Lederne har til sin rolle i dansk økonomi og på det danske arbejdsmarked. Det bliver Henrik Bach Mortensens opgave at sikre Lederne en markant placering i det politiske landskab.
Ledernes formand Svend Askær byder Henrik Bach Mortensen velkommen.
- Henrik er den helt rette til at opbygge en slagkraftig lobbyorganisation for Lederne. Siden 2000 har han som direktør i DA været dybt involveret i en række af de reformer, som Folketinget har vedtaget. Det gælder blandt andet reformerne af efterløn, beskæftigelsessystemet, dagpengesystemet, kontanthjælp og sygedagpenge, men også erhvervsuddannelserne samt voksen- og efteruddannelserne og integration af indvandrere, hvor han har haft ansvar for at varetage virksomhedernes og arbejdsgivernes interesser, siger Svend Askær.
- Som lobbyist er Henrik dybt respekteret på Christiansborg, og Lederne ser frem til, at vi med Henrik i front kan bidrage til den politiske proces med indspil, der er såvel politisk som fagligt kompetente, relevante og troværdige, fastslår Svend Askær.
Henrik Bach Mortensen understreger, at de kommende år kræver fokus på nye aspekter af arbejdsmarkedet og dansk økonomi.
- Fremover bliver de tunge temaer emner som globalisering, digitalisering af arbejdsmarkedet, produktivitetsudvikling og kompetenceudvikling. Det er områder, hvor Ledernes flere end 114.000 medlemmer spiller en helt afgørende rolle, siger Henrik Bach Mortensen.
Han fortsætter:
- Arbejdsmarkedet er under forandring, og der udvikles nye ansættelses- og arbejdsformer. Ledernes medlemmer kan fremme en positiv udvikling med deres centrale placering i virksomhederne og i dansk økonomi. Det er min opfattelse, at Ledernes medlemmer, som omfatter ansatte med ledelsesfunktioner i virksomhederne, højt kvalificerede specialister og selvstændige, vil være omdrejningspunktet for den samfundsøkonomiske udvikling, siger Henrik Bach Mortensen.
Henrik Bach Mortensen tiltræder hos Lederne den 1. september 2017. Han fortsætter samtidig som formand for DIPD (Det danske Institut for Partier og Demokrati), som er nedsat ved lov af Folketinget.
Yderligere oplysninger:
Svend Askær
Formand
Lederne
Tlf. 3283 3283
E-mail sa@lederne.dk
Michael Monty
Pressechef
Lederne
Tlf. 2428 2470
E-mail mmo@lederne.dk
Henrik Bach Mortensen
Tlf. 2920 0299
E-mail: hbm@da.dk
Billeder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
Hormuz-chok rammer danske virksomheder – over 70 procent mærker eller frygter konsekvenser27.4.2026 08:49:45 CEST | Pressemeddelelse
Konflikten i Mellemøsten rammer allerede nu danske virksomheder med stigende priser, dyrere transport og øget usikkerhed. Mange ledere forventer, at det kun bliver værre.
Sandy French bliver ny politisk direktør hos Lederne24.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med ansættelsen vil Lederne løfte interessevaretagelsen og styrke organisationen som samfundspolitisk aktør.
Danmark på vej mod en milepæl i ligestillingen16.4.2026 10:48:46 CEST | Pressemeddelelse
Fædre tager fortsat markant mere barsel efter indførelsen af øremærket barsel, viser nye tal. Lederne glæder sig over udviklingen, som er et vigtigt skridt mod et mere ligestillet arbejdsmarked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum