
Danskerne spiser mere økologisk grisekød

Salget af økologisk grisekød fortsætter med at stige. Senest er salget af det økologiske grisekød i butikkerne steget med 28 procent i mængde fra 2015 til 2016. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Dertil kommer det kød, som sælges til storkøkkener, restauranter og via gårdbutikker, stalddørssalg og gennem abonnementsordninger.
En af årsagerne til det stigende salg er danskernes stigende opmærksomhed på dyrevelfærd. En anden er, at kød fra økologiske grise er blevet mere tilgængeligt i dagligvarebutikker over hele landet. Det mener Hanne Børsch, der er chefkonsulent i Landbrug & Fødevarer og projektleder på Sofari:
”Vi forventer, at salget af økologisk grisekød fortsætter med at stige i de kommende år. Både på grund af et større udvalg af udskæringer i butikkerne, og fordi der helt grundlæggende er kommet en større produktion af økologiske grise,” siger hun.
Oplev det økologiske griseliv
Søndag 21. maj giver foreningen Fremme af Økologisk Kvalitets Svinekød (FØKS) forbrugerne mulighed for at komme ud at opleve, hvordan økologiske grise lever. Det sker på årets Sofari, hvor 14 økologiske svineproducenter inviterer alle interesserede en tur på landet for at opleve de økologiske grise på nærmeste hold.
”Det er utroligt glædeligt, at danskerne i stigende grad køber økologisk svinekød. De er således med til at sikre, at flere grise får et liv, hvor de kommer ud under åben himmel, og hvor de har god plads og masser af halm at boltre sig i. Danskerne gør en stor forskel for dyrene, når de vælger økologi, og derfor inviterer vi dem ud på vores gårde, så de med egne øjne kan se, hvad de får for pengene,” siger Randi Vinfeldt, der er formand for FØKS, der står for Sofari.
Sofari afholdes fra klokken 10 til 14, og det er gratis at deltage. Læs mere om aktiviteterne på gårdene og se, hvilke gårde, der inviterer til Sofari på: www.sofari.dk
Bag Sofari står økologiske svineproducenter, der leverer deres grise til de tre slagterier Friland, Tican og Organic Pork.
Fakta om økologiske grise:
En økologisk so skal bo i en hytte på en mark, når den føder sine unger; de små pattegrise
På marken kan dyrene rode i jorden og bade i mudder på naturlig grisemanér
Slagtegrise har ekstra god plads, strøelse og altid adgang til udeareal i form af en løbegård
For yderligere oplysninger, kontakt:
- Linda Gjaldbæk, pressekonsulent, Landbrug & Fødevarer, tlf.: 26 84 28 80, mail: lgjh@lf.dk
- Hanne Børsch, chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer, tlf.: 27 24 58 33, mail: hab@lf.dk
- Randi Vinfeldt, økologisk svineproducent, Vinfeldt Øko, tlf.: 40 17 78 41, mail: randi-vinfeldt@hotmail.com
- Line Skouboe, pressemedarbejder, Økologisk Landsforening, tlf.: 87 32 27 14/24 42 69 52, mail: lsk@okologi.dk
Billeder
Information om L&F
Landbrug & Fødevarer er erhvervsorganisation for landbruget, fødevare- og agroindustrien. Med en eksport på 156 milliarder kroner årligt og med 169.000 beskæftigede repræsenterer vi et af Danmarks vigtigste eksporterhverv. Ved at nytænke og synliggøre erhvervets bidrag til samfundet sikrer vi vores medlemmer en stærk placering i Danmark og globalt.
Følg pressemeddelelser fra L&F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra L&F
Foreningen Biogasbranchen: Danmark er foregangsland med 25 pct. biogas i 202226.4.2018 12:17:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger i sit oplæg til det kommende energiforlig op til en fortsat udbygning på biogasområdet, og at eksisterende biogasanlæg kan fortsætte på de nuværende vilkår en årrække.
L&F om energiudspil: Biogas er cirkulær bioøkonomi, når det er bedst26.4.2018 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer er i hovedtræk positive over for regeringens energiudspil. Særligt de fire mia. kr., der er afsat til biogasudbygningen, vækker optimisme. En udbygning af biogas er afgørende for, at Danmark fortsat kan være i front på genanvendelse og genbrug af vores restprodukter.
L&F: ’Made in Denmark’ åbner døre i Mexico23.4.2018 07:12:36 CEST | Pressemeddelelse
Med weekendens nyhed om en ny og forbedret handelsaftale mellem EU og Mexico, er tidspunktet ideelt, når Landbrug & Fødevarer de kommende dage er hovedarrangør af et eksportfremstød til Mexico. Fremstødet begynder i dag.
Nye anbefalinger sætter maden i centrum20.4.2018 07:10:24 CEST | Pressemeddelelse
Advisory Board for mad, måltider og sundhed overdrager i dag deres anbefalinger til regeringen repræsenteret ved fem ministerier. Landbrug & Fødevarer byder anbefalingerne velkomne, og opfordrer ministerierne til aktivt at gå videre med dem. Meget gerne med inddragelse fra erhvervet.
Kommissionen: Reduktion i betaling af spildevand er berettiget19.4.2018 14:56:41 CEST | Pressemeddelelse
L&F er lettet over afgørelse fra Kommissionen, der fastslår, at der er ikke tale om statsstøtte, når fødevarevirksomheder får en reduktion i deres spildevandsbetaling.