SEAS-NVE fordobler Fiberpuljen – 72 nye lokalområder får nu fibernet
11.5.2017 07:00:00 CEST | Andel | Pressemeddelelse

150 millioner kroner. Så mange penge investerer energi- og fibernetkoncernen SEAS-NVE ekstraordinært i fibernet i 2017. Størstedelen af midlerne er øremærket områder, hvor borgere og virksomheder oplever langsomme internetforbindelser. Oprindeligt oprettede SEAS-NVE en pulje med 50 millioner kroner, der sammen med yderligere 50 millioner kroner skulle dække nogle af de mørke pletter i selskabets forsyningsområde, hvor internettet ikke lever op til nutidens krav. Men interessen var så overvældende, at man nu har lagt yderligere 50 millioner kroner i Fiberpuljen.
”Interessen har været overvældende stor. Vi har modtaget 170 ansøgninger og fået 5.000 tilkendegivelser fra borgere og virksomheder, som gerne ville have fibernet. Vi har derfor også valgt at fordoble Fiberpuljen, så vi investerer 100 millioner kroner. Det kommer til at give regionen et gevaldigt digitalt løft. Vi skal koble Sjælland og Øerne på den digitale motorvej. Landdistrikterne må ikke ende med at stå parkeret i nødsporet”, siger administrerende direktør i SEAS-NVE, Jesper Hjulmand.
De 100 millioner kroner rækker til at føre 72 af projekterne ud i livet. Der er allerede 2.000 tilmeldinger i områderne, som er spredt over hele SEAS-NVE’s forsyningsområde.
”Fiberpuljen har i overraskende høj grad fået borgerne i yderområderne til at finde sammen om at søge fibernet til deres lokalsamfund. Det oplever jeg som et fantastisk eksempel på den moderne andelsbevægelsens styrke. Det skaber resultater at finde sammen og engagere sig i udvikling af sit lokalsamfund”, siger Jesper Hjulmand.
En gave til yderområderne
I Fibia, der er ejet af SEAS-NVE og den østjyske energikoncern NRGi, glæder man sig til at komme i gang med at levere fibernet til de mange nye kunder.
”Det er en særlig stor glæde at kunne tilbyde lynhurtigt fibernet til nogle af de mange, som indtil nu har haft lange udsigter til at blive en del af det digitale Danmark. Nu får de Danmarks bedste internet og mulighed for tv og telefoni i topklasse. Det kan virkelig løfte nogle af disse områder. Så det er en gave, der ikke kan overvurderes, som SEAS-NVE her er kommet med”, siger Casper Holst-Christensen, der er administrerende direktør i Fibia.
Både SEAS-NVE og Fibia peger på betydningen for hele Region Sjælland, der er den del af Danmark, hvor flest adresser har utidssvarende internet. Mange har i dag begrænsede muligheder for at arbejde hjemmefra, kommunikere med det offentlige, streame tv-serier, lave lektier og mange selvfølgeligheder for størstedelen af danskerne. Derudover er sløvt internet kritisk for mange erhvervsdrivende i de mindre samfund.
”Hvis vi skal undgå, at udviklingen går i stå i de mindre samfund, er det helt afgørende at kunne tilbyde hurtigt og stabilt internet. Med Fiberpuljen har vi taget et skridt i den rigtige retning, og selv om der er lang vej til at dække alle adresser, så er det positivt, at vi nu kan levere fibernet til 2.000 borgere og virksomheder. Derudover kan yderligere cirka 1.300 adresser blive tilsluttet på et senere tidspunkt, når vi er færdige med at koble de nye områder på fibernet,” siger Casper Holst Christensen.
Ekstra pres på gravemaskinerne
Den kommende tid vil blive brugt på at planlægge de mange projekter, hvorefter entreprenørerne skal i gang med gravemaskinerne for at lægge de mange kilometer kabel i jorden.
”Vi skal i gang så mange steder, at vi med stor sandsynlighed ikke når at etablere alle nye områder i år. Men vi sætter alle tilgængelige ressourcer af i vores produktionsafdeling, og vi skal nok holde alle de nye kunder informeret undervejs,” siger Casper Holst-Christensen.
Se den komplette liste over de 72 lokalområder på www.fiberpuljen.dk
FAKTA
- Fiberpuljen er på 100 mio. kr., som er finansieret af SEAS-NVE. Desuden har SEAS-NVE investeret ekstraordinære 50 mio. kr. i hurtigere udrulning af allerede planlagte projekter i 2017.
- De i alt 150 millioner kroner fra SEAS-NVE i 2017 skal bidrage til udviklingen i områder, der har svært ved at klare nutidens – og fremtidens – krav til hurtigt og stabilt internet.
- Med den store ekstra investering fra SEAS-NVE, regner Fibia med at udbygge fibernettet for mere end en halv milliard kroner i 2017.
- 34% af husstandene i Region Sjælland har en langsom internetforbindelse*. Dermed har de svært ved at klare nutidens – og fremtidens – krav.
- Fibia, som både dækker store dele af Sjælland og Østjylland, leverer internet fra Waoo, der er kåret som Danmarks bedste internetudbyder seks år i træk**.
* Kilde: Energistyrelsen
** Loyalty Group. Bedst i test 2012-2017.
Yderligere informationer:
SEAS-NVE:
Presseansvarlig Pia Rosager Dinesen
E-mail: prd@seas-nve.dk
Mobil: 20221900
Fibia:
Kommunikationskonsulent Kasper Brøndum Andersen
E-mail: kan@fibia.dk
Mobil: 41746797
Nøgleord
Billeder





Vedhæftede filer
Information om Andel
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
Andels repræsentantskabsvalg 2026: Resultaterne er klar26.3.2026 12:26:53 CET | Pressemeddelelse
Energi- og fibernetkoncernen Andel har netop gennemført valg til selskabets repræsentantskab. 44 lokale kandidater fra Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er klar til at træde ind og deltage i repræsentantskabets arbejde.
F.C. København og Andel lancerer Hall of Femme for landets 55.874 pigefodboldspillere8.3.2026 07:58:32 CET | Pressemeddelelse
Andel og F.C. København ønsker at styrke dansk kvindefodbold. Derfor præsenterer parterne i fællesskab nu et stort landsdækkende initiativ, der hylder landets flere end 50.000 pigefodboldspillere.
Andel åbner for valg til repræsentantskabet2.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra den 2. marts og frem til 23. marts kan andelshaverne vælge 38 medlemmer, der skal have en plads i Andels repræsentantskab.
Bliv hørt og sæt retning - stil op til Andels repræsentantskabsvalg5.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lige nu er der valg til repræsentantskabet i energi- og fibernetkoncernen Andel. Medlemmerne har mulighed for at påvirke retningen i den andelsejede koncern, som spiller en vigtig rolle inden for energi og grøn omstilling, digital udvikling og demokratisk fællesskab.
Årets Forkæmper - Andel hylder handling i klimakampen16.12.2025 07:58:47 CET | Pressemeddelelse
Foreningen VITA fra Høje Taastrup er Årets Forkæmper 2025 og modtager en anerkendelse på 35.000 kr. fra energi- og fiberkoncernen Andel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
