Andels repræsentantskabsvalg 2026: Resultaterne er klar
26.3.2026 12:26:53 CET | Andel | Pressemeddelelse
Energi- og fibernetkoncernen Andel har netop gennemført valg til selskabets repræsentantskab. 44 lokale kandidater fra Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er klar til at træde ind og deltage i repræsentantskabets arbejde.

I Odsherred, Slagelse, Solrød og Sorø kommuner samt Roskilde by er det nu afgjort, hvem der skal repræsentere andelshaverne i Andels repræsentantskab, som består af 149 medlemmer. De er andelshavernes stemme og sparringspartnere for Andels bestyrelse og direktion.
Bestyrelsesleder Bart Gyldenløve Roetink retter en tak til andelshaverne for deres deltagelse i valget og understreger betydningen af engagementet:
”10.015 andelshavere benyttede deres stemmeret, svarende til en stemmeprocent på 11,4%. Dermed har andelshaverne nu været med til at afgøre, hvem der de næste 4 år skal bidrage til beslutninger om Andels udvikling og rolle i den grønne omstilling, energisystemet og digitale ligestilling. Det vil vi gerne takke for og også tak til de opstillede kandidater for deres engagerede indsats i valgkampen.”
Valget blev skudt i gang den 2. marts og den 23. marts var sidste frist for at stemme på en af de i alt 54 kandidater, der var på valg. I Sorø stillede 6 kandidater op til kommunens 6 pladser i repræsentantskabet, så her blev der ikke afholdt valg.
Bart Gyldenløve Roetink ser frem til at byde de nyvalgte medlemmer velkommen i repræsentantskabet ved mødet i slutningen af april:
”Med de nyvalgte medlemmer får vi tilført friske perspektiver og nye holdninger til repræsentantskabet, hvilket er en styrke for vores arbejde. 26 af de valgte medlemmer er blevet genvalgt, hvilket samtidigt betyder, at vi får glæde af deres erfaring i det vigtige arbejde. Samtidig er det positivt, at 15 af de 44 valgte medlemmer er kvinder. Det bidrager til diversitet i repræsentantskabet og styrker det demokratiske fundament.”
En aktiv og engageret ejerform
Andel er et andelsselskab, hvor man automatisk er andelshaver, når ens bolig i Region Sjælland er tilsluttet Cerius’ elnet. Hvert år afholdes valg til repræsentantskabet i 3-5 af de 15 valgområder i regionen.
Repræsentantskabet spiller en central rolle i at debattere og understøtte beslutninger om bl.a.:
- Den grønne omstilling gennem øget produktion af vedvarende energi.
- Regional udvikling, herunder støtte til fællesskaber, investeringer i grønne virksomheder, legater til unge på erhvervsskoler og skoletjenesteaktiviteter.
- Projekter, der fremmer en mere bæredygtig energiproduktion og -forbrug.
Repræsentantskabsmedlemmerne er desuden med til at vælge Andels bestyrelse – og man kan selv stille op til bestyrelsen. Godkendelse af årsrapport og vedtægtsændringer er ligeledes en vigtig del af arbejdet i repræsentantskabet.
Supplerende fakta:
- Odsherred Kommune: 15 pladser i repræsentantskabet, ca. 36.000 andelshavere.
- Roskilde by: 9 pladser i repræsentantskabet, ca. 21.000 andelshavere. Man er ikke tilsluttet Cerius’ elnet udenfor Roskilde by. Bor man her, er man derfor ikke andelshaver og kan ikke stille op til valget.
- Slagelse Kommune: 9 pladser i repræsentantskabet, ca. 20.000 andelshavere. Man er ikke tilsluttet Cerius’ elnet i bymidten i Slagelse og Korsør. Bor man her, er man derfor ikke andelshaver og kan ikke stille op til valg.
- Solrød Kommune: 5 pladser i repræsentantskabet, ca. 10.500 andelshavere.
- Sorø Kommune: 6 pladser i repræsentantskabet, ca. 14.000 andelshavere
Liste over kandidater og modtagne stemmer:
|
Odsherred |
|
|
Birgitte Lau |
383 |
|
Niels Nicolaisen |
377 |
|
Maiken Bek |
329 |
|
Pia Skaarup Larsen |
326 |
|
Lone Hass |
315 |
|
Troels Østergaard Sørensen |
304 |
|
Anette Riis |
277 |
|
Paya Hauch Fenger |
253 |
|
Per Allan Hansen |
206 |
|
Bo Bøge Jensen |
203 |
|
Bent Greniman |
202 |
|
Folmer Sahlholdt Gørtz |
154 |
|
Jesper Kruuse Jacobsen |
133 |
|
Henning Brandt |
129 |
|
Leif Palle Egholm |
129 |
|
Peter Stein Holst |
119 |
|
Niels Halberg |
95 |
|
Per Ole Front |
65 |
|
Henrik Lomholt |
44 |
|
Roskilde |
|
|
Ida Marie Behr |
409 |
|
Trine Engel |
228 |
|
Kate Wichmann |
151 |
|
Poul Erik Morthorst |
151 |
|
Sagi Halevi |
130 |
|
Erik Hansen |
116 |
|
Frank Jeppsson |
116 |
|
Karim Friis Arfaoui |
115 |
|
Klaus Ringgård Bak |
104 |
|
Søren Horsted Berg |
101 |
|
Jørn Kjølseth Møller |
95 |
|
Martin Johansen |
93 |
|
Dennis Steffensen |
86 |
|
Tine Miller Sørensen |
73 |
|
Marie Jørgensen |
68 |
|
Victoria Nørskov |
52 |
|
Martin Knudsen |
44 |
|
Slagelse |
|
|
Hans Ole Drost |
481 |
|
Tommy Sejr Møller |
388 |
|
Ellen Bjerre Zacho |
330 |
|
Anne Marie Marquardsen |
283 |
|
Dag Bach Jensen |
270 |
|
Louise Hauge Gliese |
162 |
|
Søren Herget |
159 |
|
Michael Carlsen |
121 |
|
Kurt Hincheli Hejlesen |
116 |
|
Gregers Maglekær |
108 |
|
Ole Meilandt Bygholm |
54 |
|
Solrød |
|
|
Marlene Kongsted |
314 |
|
Benny Gutfeld |
259 |
|
Kim Sunesen |
220 |
|
Jan W. Juhl |
198 |
|
Egon Petersen |
149 |
|
Michell Borgsted Bak |
134 |
|
Nikolaj Brink Olsen |
94 |
|
Sorø (fredsvalg) |
|
|
Ane Marie Popp-Kristensen |
|
|
Carsten Mikael Petersen |
|
|
Jacob Chr Tetzlaff |
|
|
Jannie Montana Lundsgaard Markussen |
|
|
Rasmus Carlsen |
|
|
Søren Fogh Hansen |
(Valgte markeret med fed)
Andels presseafdeling 2170 3101
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
Andel realiserer Ørsted-aktier for ca. 3 mia. kr. for at skærpe fokus på elektrificering9.9.2026 07:23:43 CEST | Pressemeddelelse
På bagtæppet af et styrket Ørsted realiserer Andel aktier for ca. 3 mia. kr. for at understøtte energikoncernens skærpede fokus på at accelerere elektrificeringen af Danmark. Provenuet styrker frem mod 2030 Andels investeringer i primært elnet og ladenetværk med mål om at skabe mest mulig grøn omstilling for pengene og øge forsyningssikkerheden.
Andel rydder forsider for klimaet: Giver journalister frit rum til klimajournalistik1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimadækningen i syv af landets største dagblade er faldet med 57 pct. siden 2021. Nu rydder Andel 1. september en række forsider til fordel for klimaet og giver resten af året klimajournalister mulighed for at fylde helsider med selvvalgt journalistik om klima og grøn omstilling. Andel betaler for pladsen, men blander sig ikke i indholdet.
Andel samler kræfterne om elektrificering i stabilt første halvår26.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andel fastholder forventningerne til 2026 efter stabil drift i udfordret halvår. I takt med et hastigt stigende elforbrug samles kræfterne om at accelerere elektrificeringen af Danmark med massive investeringer i elnet og kundevendte energiløsninger.
Andel og Anders Morgenthaler rykker klimasatire ind i det offentlige rum13.7.2026 10:07:19 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem Andel og Anders Morgenthaler skal få flere til at tale om klimaet gennem humor. Tegningerne kan opleves i aviser og i det offentlige rum flere steder i landet hen over sommeren.
Andel investerer mere end 8 mia. kr. i kampen for den elektriske fremtid1.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens energiuafhængighed, forsyningssikkerhed og klimakamp i 2025 flettede sig tættere sammen, valgte flere kunder Andel til. Med investeringer på ekstraordinære 8,1 mia. kr. i særligt kritisk dansk infrastruktur insisterer koncernen på at accelerere elektrificeringen af samfundet. Samtidig skal indtjeningen øges.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum