Lær at leve med en kronisk sygdom
Hverdagen med en kronisk sygdom kan være udfordrende. Udover de fysiske symptomer så kan en kronisk sygdom også være forbundet med en del udfordringer. For at hjælpe og støtte de kronisk syge tilbyder Haderslev Kommune nu igen kurset: Lær at leve med en kronisk sygdom. Kurset fokuserer på at forebygge og støtte de personlige ressourcer.
Folk med alle former for kroniske sygdomme kan deltage, da der ikke bliver sat fokus på den enkelte sygdom men mere på de fælles erfaringer og problemløsninger. Pårørende er også velkomne.
At leve med en kronisk sygdom betyder også, at man mange gange oplever smerte, frustration og angst for fremtiden.
Sidder man alene derhjemme kan man nemt komme til at fokusere på alt det svære, men på kurset møder kursisterne ligesindede og alene det at tale om de svære tanker, kan være en stor lettelse for deltagerne. Det handler om at bryde de dårlige vaner og tanker og i stedet fokusere på de ting, der kan være med til at øge livskvaliteten.
Det er gratis at deltage i kurset, men for at deltage skal man bo i Haderslev Kommune og selv kunne stå for transporten til og fra kurset. Selve undervisningen består af seks undervisningsgange, der hver varer 2,5 timer. Der er kursusstart i slutningen af august, men der oprettes hold fortløbende.
Læs mere på patientuddannelse.info eller haderslev.dk under Sundhed og Omsorg.
Kontaktinformation:
Koordinator
Sundhed og Forebyggelse
Lene Borg Kruse
Telefon 74 34 03 47
lebk@haderslev.dk
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum