Tre borgmestre indvier Wittenberg Plads
31.5.2011 08:58:00 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
På fredag får en central plads i Haderslev sit officielle navn. Pladsen mellem Kulturhus Bispen og Dammen får navnet Wittenberg Plads efter kommunens venskabsby Lutherstadt Wittenberg.
Pladsen bliver til dagligt brugt som parkeringsplads, men fredag den 3. juni vil den være samlingssted for interesserede borgere samt 70 udenlandske gæster, der vil overvære den officielle indvielse af pladsen. Det bliver Haderslevs borgmester Jens Christian Gjesing, der indvier pladsen sammen med overborgmester Eckhard Naumann fra Wittenberg og borgmester Francois Rampelberg fra Braine.
Pladsen bliver indviet klokken 17 som en del af programmet for Hertug Hans Festival. Klokken 15 begynder renæssanceoptoget gennem byen, klokken 16 kåres årets æreshertug fra Nordeas balkon, og klokken 17 indvies Wittenberg Plads. Allerede fra klokken 16.30 er der saft og kage bagt og serveret af Bispens Café.
"Det glæder mig, at vi nu får en plads, der er opkaldt efter vores tyske venskabsby. At pladsen tilmed bliver indviet, mens vi har besøg fra vores venskabsbyer, gør bare indvielsen endnu mere festlig, samtidig får vores udenlandske gæsterlov at opleve ægte renæssancestemning i byen", siger borgmester Jens Christian Gjesing.
De 80 udenlandske gæster deltager i løbet af deres venskabsbymøde i en del af Hertug Hans Fest. Udover indvielsen af Wittenberg Plads er de også inviteret med på en guidet tur rundt i byen, til det store historiske marked i Damparken og med til Historisk Taffel.
Haderslev har 5 venskabsbyer: Braine i Frankrig, Lutherstadt Wittenberg i Tyskland, Varberg i Sverige, Sandefjord i Norge og Uusikaupunki (Nystad) i Finland. Haderslev Kommunes venskabsbyer har allerede haft afsmitning på en række stednavne i kommunen - Varbergparken, Sandefjordvej, Braineparken og nu også Wittenberg Plads er således alle opkaldt efter kommunens venskabsbyer.
Kontaktinformation:
Borgmester
Jens Christian Gjesing
Telefon 2125 2200
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Alle partier bag budget, der skal styrke velfærden i Haderslev Kommune24.9.2026 18:53:58 CEST | Pressemeddelelse
Alle 10 partier i Haderslevs Kommunalbestyrelse er med i budgetforlig, der fokuserer på velfærd og fremtidsudvikling i hele kommunen.
Royal Run kommer til Haderslev i 202717.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang bliver Haderslev en af de fem værtsbyer for Royal Run. Den 17. maj 2027 samles tusindvis af deltagere og tilskuere til en folkefest fyldt med bevægelse, fællesskab og oplevelser i hjertet af Sønderjylland.
Haderslev Kommune indgår klimasamarbejde med efterskoler31.8.2026 12:47:13 CEST | Pressemeddelelse
For tredje gang er Haderslev Kommune udvalgt af Bloomberg Philanthropies' Youth Climate Action Fund, som inviterer unge til at komme med idéer til klimaprojekter. I år har kommunen indgået et strategisk samarbejde med to efterskoler og en ungdomsskole, hvor kommunen skal støtte op om de unges idéudvikling.
Luther roser og frimærker26.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med markeringen af 500 – års jubilæet for Reformationen i Haderslev i 2026, kan Historie Haderslev præsentere to mindre udstillinger; én i Baghuset, Ehlers Samlingen, Slotsgade 20 og den anden på Kløvervej 87B, Haderslev.
17.425 borgere skal hjælpe Haderslev Kommune med at udvikle landdistrikterne13.8.2026 13:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Alle borgere over 14 år i kommunens landdistrikter inviteres til at dele deres erfaringer, ønsker og behov i en ny spørgeskemaundersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
