Haderslev Kommune

Der måtte ekstra stole til

Del
Servicelederen på fællesskolen Hertug Hans - Hjortebro, John Roisak, måtte af flere omgange bære flere stole ind til informationsmødet om idrætsklasserne i Haderslev Kommune. John og hans kollegaer havde ellers sat 200 stole frem.

Idrætsklasserne i Haderslev Kommune afholdt i går, tirsdag, informationsmøde, og med cirka 230 tilhører blev der fyldt godt op i Hjortebro-afdelingens aula.

Souschef Jacob Due Hansen bød velkommen til de mange fremmødte og fortalte om den nye skole, Fællesskolen Hertug Hans - Hjortebro, og forklarede omkring det kommende ungeunivers på Hjortebro-afdelingen, som de kommende idrætsklasseelever vil blive en del af.

Elitekoordinator fra Haderslev Elite, Morten Nørby Poulsen, fortalte kort om Haderslev Elites opgaver, og hvad der ligger i, at Haderslev Kommune er en af landets 18 Team Danmark Elitekommuner. De fremmødte blev også oplyst om de opgaver og muligheder, der ligger fremadrettet for de mulige kommende talenter.

"Det er vigtigt at se idrætsklasserne som del af et større talentudviklings-setup, der også indeholder Haderslev Idrætsakademi, Sportsefterskolen SINE, Syddansk Elite og UC Syddanmark Elite", udtaler elitekoordinator Morten Nørby Poulsen og supplerer: "For at kunne få det optimale ud af sit talent, er det vigtigt, at man er en del af et stærkt talentudviklingsmiljø - derfor har vi samarbejdsaftaler med 7 klubber omkring idrætsklasserne, der har et stærkt talentudviklings-setup i et stærkt miljø."

Idrætsklassekoordinator Luise L. Nielsen, Fællesskolen Hertug Hans - Hjortebro, fik herefter ordet og fortalte omkring den hverdag, elever i en idrætsklasse kan forvente med de mange glæder, men også med de mange udfordringer. Det var tydeligt at se på de unge sportsfolk, at Luises beretning om hverdagen, den ekstra træning og mulighederne tændte lys i manges øjne. Det er vigtigt for ansøgernes forståelse for, hvad de muligvis søger optagelse i, at så mange spørgsmål som muligt bliver besvaret, fortalte Luise, og derfor kom hun ind på alt fra konfirmationsforberedelse til idrætsskader og naturligvis behandlingen af disse.

Undervejs blev Luise suppleret af træner for den aldersrelaterede træning Trine Nøddesbo, der fortalte om form og indhold i det aldersrelaterede træningskoncept.

"Det er altid spændende at se, hvor mange der deltager i informationsmødet. Det er dejligt, at der er så stor interesse for det, men det er også et rigtig godt koncept, som idrætsklasserne arbejder ud fra.

Desværre er der jo kun plads til de mest talentfulde, og får en ansøger afslag, er det ikke ensbetydende med, at man ikke kan nå sit mål", fortæller Luise.

Efter en kort pause gik de unge talenter med deres forældre ud til en snak med de 7 samarbejdsklubber. Her var det muligt at stille spørgsmål til klubben, men også til nuværende elever i idrætsklasserne.

De 7 samarbejdsklubber er:

Haderslev Badmintonklub

Haderslev Basketball Klub

Haderslev Fodboldklub

Haderslev Golf Klub

Haderslev Svømmeklub

Team Haderslev KFUM

Vojens Ishockey Klub

Der er 8 idrætslinjer i idrætsklasserne:

Badminton, Basketball, Fodbold - drenge, Fodbold - piger, Golf, Svømning, Håndbold og Ishockey.



Kontaktinformation:

Morten Nørby Poulsen
Idrætskonsulent og Elitekoordinator, Haderslev Kommune
Telefon 74 34 17 45 / 24 79 38 26

Information om Haderslev Kommune

Haderslev Kommune
Haderslev Kommune
Christian X's Vej 39
6100 Haderslev

http://www.haderslev.dk/

Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye