Skak i skolen giver dygtigere elever
Haderslev Kommune er udvalgt sammen med ni andre kommuner til at deltage i en ny uddannelse af skoleskaklærere. En uddannelse, der er støttet af A. P. Møller Fonden.
På blandt andet Lagoniskolen i Vojens er skak allerede på skoleskemaet, og det er både børn og undervisere glade for.
"Skak er et meget konkret spil, der gør børn bedre til at problemløse. Laver de et forkert træk, har det en konsekvens, og de får lyst til at forsøge sig igen med en anden strategi. Vi ser tydeligt, at de tager den tilgang med sig, når de bagefter skal løse andre matematiske opgaver", fortæller lærer på Lagoniskolen Jesper Skovsbøl Rasmussen.
Udover at skak gør eleverne mere motiverede og dygtige til løse matematiske udfordringer, har skak også ofte en beroligende effekt, da spillet kræver koncentration og fordybelse over en længere periode.
"Vi kan se, at skak er et godt redskab, og nu får en række lærere og pædagoger en uddannelse i, hvordan man kan bruge skak i undervisningen, så det har den effekt, vi gerne vil have. Nemlig at vores elever bliver dygtigere samtidig med, at de bliver motiverede til at udfordre sig selv", fortæller distriktschef i Haderslev Kommune Morten Oldrup.
Uddannelsen 'KAS - Kompetenceudvikling af skoleskaklærere' støttes med 3,7 mio. kroner fra A. P. Møller Fondens Folkeskoledonation. De næste tre år kommer lærere og pædagoger fra 10 kommuner på skolebænken. De udvalgte kommuner er udover Haderslev: Aalborg, Herlev, Hillerød, Horsens, Hvidovre, Randers, Silkeborg, Skanderborg og Vejle.
Kontaktinformation:
Lærer Jesper Skovsbøl Rasmussen, telefon 60 94 17 76
Distriktschef Morten Oldrup, telefon 74 34 10 21
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
6100 Minutter: Kultur med kuldegys, klang og keramik19.8.2025 14:37:24 CEST | Pressemeddelelse
Fire døgn med over 100 gratis arrangementer venter, når kulturfestivalen 6100 minutter går i gang. Festivalen er skabt af lokale kulturinstitutioner, frivillige og Kulturhuset Bispen.
Borgerne i Haderslev og Starup får igen direkte indflydelse på lokale projekter14.8.2025 10:56:54 CEST | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune åbner for en ny runde borgerbudgettering, hvor idéer fra lokalsamfundet kan blive til virkelighed gennem fælles engagement og afstemning.
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum