Børn af asbestarbejdere lades i stikken
Principafgørelsen fra Ankestyrelsen drejer sig om en kvinde, der har fået lungehindekræft, fordi hendes far har arbejdet på den tidligere eternitfabrik i Aalborg, hvor der bl.a. blev produceret byggematerialer af asbest.
Ankestyrelsen fastslår, at kvinden ikke kan få erstatning i henhold til arbejdsskadesikringsloven. Ifølge principafgørelsen skal lungehindekræften kunne påvises som værende opstået på grund af en direkte, biologisk påvirkning fra den forælder, der har arbejdet med asbest - som f.eks. ved blodtransfusion. Det betyder, at børn, der har indåndet asbeststøvet fra faderens arbejdstøj, og herefter som voksne udvikler lungehindekræft, ikke kan få erstatning.
Men at der i arbejdsskadesikringsloven skulle være anført krav om en særlig "direkte biologisk påvirkning”, er taget ud af den blå luft, mener Kræftens Bekæmpelse:
- I principafgørelsen står, at der skal være tale om en direkte, biologisk påvirkning fra forældrene, før man kan få erstatning. Men når man læser bestemmelsen og lovforarbejderne, kan man på ingen måde udlede, at det er en betingelse. Det undrer mig derfor meget, at afgørelsen tillægger det afgørende betydning, om der kan påvises en sådan direkte biologisk påvirkning, siger Natasja Balslev, jurist og chefkonsulent i Kræftens Bekæmpelse.
Asbest har været et meget populært byggemateriale og blev først i 1986 i praksis gjort forbudt at anvende i Danmark. Lungehindekræft af typen mesoteliom er en uhelbredelig sygdom, der kun kan opstå efter udsættelse for asbest.
Asbestbørn falder ned mellem to stole
I 2016 afsatte partierne i satspuljen ti mio. kr. til en ny kompensationsordning til kvinder, som har fået lungehindekræft på grund af deres mænds arbejde med asbest. Men børn af asbestarbejdere falder ned mellem to stole, da de hverken kan få erstatning via arbejdsskadesikringsloven eller den nye kompensationsordning.
- Mænd, der har arbejdet med asbest, kan få erstatning – og ægtefællerne kan få kompensation. Men børn, der er blevet udsat for asbeststøv fra forældres arbejde, kan ingenting få. Det er simpelthen ikke i orden! Med denne her principafgørelse nærmer vi os ikke en afklaring for børn af asbestarbejdere, og det har jeg meget svært ved at acceptere, fastslår Laila Walther, afdelingschef i Kræftens Bekæmpelse.
Lungehindekræft er sædvanligvis 20-40 år om at udvikle sig, efter at man er blevet udsat for asbest.
Link til Ankestyrelsens principafgørelse 4-17:
Kontakter
Jurist og chefkonsulent Natasja Balslev,
Kræftens Bekæmpelse,
Tlf. 3074 7794
Afdelingschef Laila Walther,
Kræftens Bekæmpelses afdeling for Patientstøtte og Lokal Indsats,
Tlf. 4045 2370
Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse roser regeringsforslag: Stort fremskridt at begrænse salget af tobak og nikotin7.5.2025 10:37:36 CEST | Pressemeddelelse
Flere andre europæiske lande har indført begrænsninger på salget.
Her er den ny hovedbestyrelse i Kræftens Bekæmpelse4.5.2025 17:26:58 CEST | Pressemeddelelse
Otte nye medlemmer træder ind i Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse. Blandt dem er to læger, to sygeplejerske og en tidligere politiker.
Annette Rasmussen, Næstved, valgt til Kræftens bekæmpelses hovedbestyrelse4.5.2025 15:07:40 CEST | Pressemeddelelse
Sygeplejerske, cand.cur. og leder ved REHPA er af repræsentantskabet i Kræftens Bekæmpelse valgt som medlem af foreningens hovedbestyrelse.
Birgitte Lerche Lauridsen, Havdrup, valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse4.5.2025 15:06:57 CEST | Pressemeddelelse
Sygeplejerske med diplom i ledelse og mangeårig frivillig er valgt som medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse.
Ejler Ejlersen, Vejle, valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse4.5.2025 15:06:37 CEST | Pressemeddelelse
Cheflæge og speciallæge med personlig og faglig erfaring med kræft er valgt til hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum