Kræftens Bekæmpelse

Birgitte Lerche Lauridsen, Havdrup, valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse

Del

Sygeplejerske med diplom i ledelse og mangeårig frivillig er valgt som medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse.

Birgitte Lerche Lauridsen er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse
Birgitte Lerche Lauridsen er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse

I weekenden blev Birgitte Lerche Lauridsen, pensioneret sygeplejerske med diplom i ledelse, valgt som medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse ved foreningens årlige repræsentantskabsmøde i Kolding.

Hun har i mere end 30 år været frivillig i foreningen – blandt andet som formand for lokalforeningen i Solrød og medlem af regionsudvalget. Hun vil i hovedbestyrelsen arbejde for styrket rådgivning og synlighed for kræftramte og pårørende, mindske social ulighed og sikre bedre behandling af senfølger i hele landet.

Nøgleord

Kontakter

Om Kræftens Bekæmpelse

Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.

Besøg os på Cancer.dk.

Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye