10 supernørder får forskningsbevillinger gennem NERD-programmet, der efter stor succes nu forlænges med fem år
Novo Nordisk Fonden har netop givet 10 ambitiøse og kreative forskere besked om, at deres natur- eller teknikvidenskabelige forskningsprojekt vil blive støttet med en NERD-bevilling på op til 14 mio. kr. per projekt. I kølvandet på den gode nyhed er NERD-programmet blevet forlænget og fortsætter således i minimum fem år mere.
NERD-projekterne spænder både vidt og bredt, men de har det til fælles, at bevillingsmodtagerne er både kreative og ambitiøse. Med en lang tidshorisont på syv år tilbydes bevillingsmodtagerne både råderum og tilstrækkelig med tid til at ’nørde igennem’ og dermed gøre betydelige fremskridt inden for deres forskningsfelt i løbet af bevillingsperioden.
Se den komplette oversigt over årets NERD-bevillingsmodtagere længere nede på siden.
Læs desuden to case-historier om to af årets NERD-bevillingsmodtagere, hhv. Junjun Tan, der vil efterforske livets kemi, og Jan Joachim Arlt, der vil lægge det grundvidenskabelige fundament for den næste generation af kvanteteknologier.
Fem år mere
NERD-programmet blev lanceret i 2019 som en prøveballon for en treårig periode. Nu er programmet blevet forlænget med yderligere fem år.
Lene Oddershede, Senior Vice President, Natural & Technical Sciences, Novo Nordisk Fonden, siger: ”Den feedback, vi har modtaget for NERD-programmet, har været positiv hele vejen rundt. Særligt har forskningsmiljøerne udtrykt begejstring for de særlige udvælgelseskriterier, der modvirker styrkelse af såkaldte ’forskningsbaroner’ og minimerer bias via en nyskabende anonymiseret evalueringsproces. Desuden er forskerene meget glade for den lange tidshorisont og den fleksibilitet, som programmet lægger op til. Jeg er derfor rigtig glad for, at Novo Nordisk Fondens bestyrelse har givet grønt lys for at vi kan fortsætte NERD programmet i fem år mere med en bevillingssum på op til 490 millioner kroner. Jeg glæder mig meget til at følge med i forskningen på sidelinjen,” siger Lene Oddershede.
Foruden den lange bevillingsperiode er NERD-programmet karakteriseret ved, at udvælgelsesprocessen er delvis anonymiseret, så
bedømmelseskomiteen ikke kan se information om forskeren eller vedkommendes bibliometri, men kun projektbeskrivelsen, med det formål at reducere uønsket bias og øge fokus på det videnskabelige.
Desuden er det et krav, at forskeren ikke må være bevillingshaver af andre bevillinger, der i alt overstiger fire mio. kr. om året. Årsagen er, at Novo Nordisk Fonden ønsker at bekæmpe den såkaldte Matthæus-effekt, der i Danmark betyder, at 20 procent af forskerene sidder med 90 procent af bevillingerne, et fænomen, der resulterer i dannelse af såkaldte forskningsbaroner. Dette krav har vist sig ekstremt effektivt til at sikre, at NERD bevillinger er givet til et ny vækstlag af kreative forskere.
NERD 2022 bevillingsmodtagere:
Kristoffer Almdal, Professor, DTU
Packing frustration in ABC starblock polymers
13.999.697 kr.
Junjun Tan, Poctdoc, Aalborg University
Recreating dynamic behaviors of life through systems chemistry
13.998.939 kr.
Bente Frølund, Professor, University of Copenhagen
Proximity-inducing new downstream chemistries – A platform for re-wiring cell signaling
8.533.491 kr.
Niels Chr. Nielsen, Professor, Aarhus University
Pulsed DNP and EPR spectroscopy for biological applications – the next breakthrough in magnetic resonance
10.000.000 kr.
Aurelien Dantan, Associate Professor, Aarhus University
Nanostrings on nanodrums: an optomechanical orchestra for gas sensing and quantum optomechanics
13.969.517 kr.
Stefan Kragh, Associate Professor, DTU
Brigding the TeraHertz Gap using Plasmas
13.957.820 kr.
Jan Joachim Arlt, Associate Professor, Aarhus University
Fundamentals of Neutral Atom Quantum Simulators
13.737.747 kr.
Christian Pedersen, Associate Professor, University of Copenhagen
Taming Cations in Natural Product Synthesis: Methods and Mechanisms
13.653.739 kr.
Tom Vosch, Associate Professor, University of Copenhagen
DNA-stabilized silver nanoclusters as new emitters in the tissue transparent NIR-II region
13.991.330 kr.
Tobias Weidner, Associate Professor, Aarhus University
Protein Structure at Nano-Surfaces – ProSurf
10.000.000 kr.
Om NERD
Det overordnede mål med NERD er at støtte original grundforskning inden for naturvidenskab og teknisk videnskab, herunder – men ikke begrænset til – fysik, kemi, matematik og datalogi. Ansøgningen skal beskrive, hvordan udfaldet af projektet har potentielle tværfaglige anvendelser inden for sundhed, life-science eller bæredygtighed.
Forskere på ethvert karrieretrin efter at have opnået en ph.d.-grad er berettigede til at ansøge, dog med det krav, at ansøger ikke må være hovedmodtager af andre bevillinger for mere end 4 millioner DKK per år.
Yderligere information
Marie-Louise Jersin, Senior Communications Partner, +45 3049 4957, maj@novo.dk
Information om Novo Nordisk Fonden
Novo Nordisk Fonden blev etableret i 1924 som en dansk erhvervsdrivende fond, der støtter videnskabelige, humanitære og sociale formål.
Fondens vision er at fremme menneskers sundhed samt samfundets og planetens bæredygtighed. Fonden arbejder for at styrke forskning og innovation inden for forebyggelse og behandling af kardiometaboliske sygdomme samt infektionssygdomme. Derudover søger den at bidrage til udvikling af viden og løsninger, der understøtter den grønne omstilling af samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
337 mio. kr. til forskning, der skal hjælpe med at løse store samfundsudfordringer28.6.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fonden uddeler i alt 337 mio. kr. til seks erfarne forskere, der får mulighed for at fordybe sig i omfattende projekter inden for bæredygtighed og sundhed.
44 forskningsledere deler 428 mio. kr. til projekter inden for sundhed, sygdom og bæredygtighed31.5.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fonden uddeler 428 mio. kr. til forskere på forskellige karrieretrin, der skal bidrage til nye opdagelser og løsninger inden for sundhed, sygdom og bæredygtighed.
Pionér inden for epidemiologisk forskning belønnes med pris27.4.2022 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Professor og overlæge Merete Osler har gennem 40 år været en drivende kraft bag etableringen af Danmarks position som verdensførende inden for epidemiologisk forskning. Nu modtager hun Marie & August Krogh Prisen 2022 for sin indsats.
Novo Nordisk Fonden skærper fokus på sundhed og bæredygtighed i ny 2030-plan12.4.2022 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fonden vil de kommende år øge sin indsats for at bidrage til at løse presserende, globale samfundsudfordringer. Frem mod 2030 vil fonden fokusere på tre centrale temaer: Menneskers sundhed, samfundets og planetens bæredygtighed og en styrkelse af det danske life science-miljø. Samtidig vil fonden øge sit internationale fokus og sit uddelingsniveau.
Prismodtager overvinder ”science-modstand” blandt fremtidens pædagoger7.4.2022 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søren Krogh Hansen fra Københavns Professionshøjskole modtager Novo Nordisk Fondens Pris til Naturfagsundervisere på Pædagoguddannelsen 2022.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum