Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Narkohandler idømt fængsel og udvisning

Del

5.11.2026 15:57:07 CET | Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi 

En 27-årig mand fra Ballerup er ved Retten i Glostrup idømt tre et halvt års fængsel for omfattende narkotikakriminalitet og to tilfælde af grov vold. Retten har samtidig besluttet, at manden skal udvises af Danmark for bestandig: 

https://politi.dk/koebenhavns-vestegns-politi/nyhedsliste/dom/2026/11/05

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Fængslet for kontaktbedrageri mod ældre3.11.2026 13:32:35 CET | Myndighedsmeddelelse

En 18-årig mand er blevet varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for flere tilfælde af bedrageri og databedrageri mod ældre borgere. Manden blev anholdt den 1. november, mistænkt for misbrug af betalingskort. I går blev han fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Glostrup, hvor han blev varetægtsfængslet i fire uger. Den 18-årige erkender sig delvist skyldig og har taget forbehold for at kære kendelsen. Retsmødet blev afholdt for lukkede døre.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye