Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi

Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 13.00

Del

29.9.2026 11:19:45 CEST | Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi 

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller tirsdag kl. 13.00 en 40-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for indbrud i en forening på Svendborgrampen i Aarhus i nat.  

En patrulje rykkede kl. 02.59 ud til adresse, da der var gået en tyverialarm, og her traf de den 40-årige, som blev anholdt. Der er endnu ikke overblik over, om der blev stjålet noget ved indbruddet. 

Den 40-årige har flere verserende sager af lignende art, og han fremstilles mhp varetægtsfængsling

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi

Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 10.0029.9.2026 09:34:10 CEST | Myndighedsmeddelelse

På baggrund af en europæisk arrestordre fra de tyske myndigheder har Østjyllands Politi anholdt en 33-årig mand, som kl. 10.00 fremstilles i grundlovsforhør. Her skal retten tage stilling til, om den 33-årige kan varetægtsfængslet, mens der foretages de fornødne undersøgelser, så der kan tages stilling til udleveringsanmodningen. Den 33-årige blev anholdt i går kl. 13.55. Vi kan på nuværende tidspunkt ikke oplyse yderligere om sagen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye