Nordjyllands Politi

Limfjordstunnelen åbner igen efter uheld og trafikken forventes at normalisere sig

Del

20.9.2026 12:58:56 CEST | Nordjyllands Politi 

Så er der godt nyt for dem, som sidder i kø på motorvejen mellem motorvejskrydset Vensyssel og Limfjordstunnelen. Vi har netop åbnet fuldt op igen, så alle spor i sydgående retning er åbne! Køen strækker sig helt op til motorvejskryds Vensyssel, men nu er der altså åbnet op igen, så vi håber på at trafikken snart er normaliseret. 

Tak for tålmodigheden og god weekend!

/Vagtchefen

20.9.2026 12:40:42 CEST | Nordjyllands Politi 

Kl. 1232 modtog vi en anmeldelse om færdselsuheld i Limfjordstunnelen sydgående retning. Ca. tre biler involveret og politiet er på vej frem sammen med ambulance. Vi har spærret den højre og midterste vognbane, således at der pt. kun er et spor farbart i sydgående retning. Hav tålmodighed og følg vores anvisninger. 

/Vagtchefen

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Nordjyllands Politi

Savnet 18 årig mand i Frederikshavn7.9.2026 20:03:52 CEST | Myndighedsmeddelelse

Nordjylland Politi modtog d.d. kl. ca 1800 anmeldelse om at en 18 årig mand ikke var kommet hjem d.d. i Frederikshavn. Den 18 årige frygtes ikke at kunne tage vare på sig selv hvorfor Nordjyllands Politi ønsker at borgerne kigger efter den 18 årige i Frederikshavn hvor han bor og også Hjørring hvor han går i skole. Han beskrives som værende: Mand, 18 år, ca. 180 cm høj, alm af bygning, kort kommunefarvet hår og m. skægstubbe, iført cargobukser, mørk jakke mrk. Fila, hvide sko mrk. Nike. Foto:

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye