Fire udenlandske mænd fik straksdom for tyveri af værktøj
18.9.2026 17:46:55 CEST | Anklagemyndigheden ved Fyns Politi
Fire udenlandske mænd fik i dag en straksdom ved Retten i Odense på seks måneders fængsel.
De havde stjålet værktøj for et godt stykke over en halv million kroner.
De sigtede modtog dommen.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Fyns Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Fyns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Fyns Politi
20-årig mand varetægtsfængslet i 4 uger22.10.2026 14:33:17 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 20-årige mand der blev fremstillet i grundlovsforhør i forbindelse med flere tilfælde af kontaktbedragerier, er blevet varetægtsfængslet i fire uger. https://politi.dk/fyns-politi/nyhedsliste/20-aarig-anholdt-for-omfattende-kontaktbedrageri/2026/10/22
Tre personer fremstilles i grundlovsforhør i forbindelse med indbrud21.10.2026 11:08:29 CEST | Myndighedsmeddelelse
Fyns Politi anholdt og sigtede i går aftes omkring kl 22 tre mænd i forbindelse med to indrud. De tre mænd vil blive fremstillet i grundlovsforhør kl 13 ved Retten i Odense. Der er tale om tre chilenske statsborgere på hhv 17, 22 og 27 år. Anklagenyndigheden vil begære lukkede døre. Efterforskning af sagen pågår.
Syv års fængsel for seksuelle overgreb mod mindreårig2.10.2026 12:08:59 CEST | Myndighedsmeddelelse
45-årig mand fra Middelfart kommune blev i dag den 2. oktober 2026 ved Retten i Odense idømt syv års ubetinget fængsel for seksuelle overgreb. Overgrebene foregik over en periode på knap to år og blev begået mod en dengang 10-årig dreng. Overgrebene fortsatte dermed til drengen var 11 år. Den dømte er efter dom varetægtsfængslet. Han ankede dommen på stedet, men accepterede varetægtsfængslingen.
200.000 kroner i bøde for hvalpefabrik1.10.2026 14:18:31 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 59-årig kvinde fra Sydfyn er idømt en bøde på 200.000 kroner og frakendt retten til at have med hunde at gøre for bestandigt. Dog må hun fortsat eje en enkelt hund. Dommen sker på baggrund af uforsvarlig behandling af hunde og hundehvalpe, der blandt andet var i for små bure. Derudover havde hun under et kontrolbesøg 29 hunde på adressen, ligesom hun ikke havde tilladelse til at drive erhvervsmæssigt hundehold. Endelig havde hun solgt en hvalp, der var under otte uger gammel.
22-årig dømt skyldig i forsøg på manddrab28.9.2026 12:47:00 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 22-årige mand blev idømt seks års ubetinget fængsel. Derudover blev han frakendt førerretten i syv år. Bilen blev konfiskeret. Dommen er anket til Landsretten
