Københavns Politi

27-årig mand fremstilles for omfattende databedrageri

Del

18.9.2026 11:35:46 CEST | Københavns Politi 

Klik ikke på links, du modtager i sms’er eller på mail. Gå i stedet selv ind på virksomhedens hjemmeside via din browser eller brug virksomhedens officielle app. 

Husk, at falske sms’er kan lægge sig i samme tråd som tidligere ægte beskeder fra en virksomhed. Derfor kan beskeden godt se troværdig ud, selvom den er falsk.

Indtast aldrig MitID-oplysninger, kortoplysninger eller adgangskoder via et link i en uventet sms.

Er du i tvivl, så tag dig tid til at spørge en, du kender, til råds.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Københavns Politi

Aflysning af efterlysning21.10.2026 22:49:53 CEST | Myndighedsmeddelelse

Den mand, vi efterlyste med billede d. 21. oktober på politi.dk i forbindelse med en sag om forsøg på ildpåsættelse, har rettet henvendelse til politiet. Derfor aflyses efterlysningen og billederne er fjernet. Vi opfordrer alle medier og borgere til at slette de billeder, som blev bragt i forbindelse med efterlysningen. https://politi.dk/koebenhavns-politi/nyhedsliste/efterlyser-ung-mand-i-sag-om-forsoeg-paa-ildspaasaettelse/2026/10/21

Røg fra togbremser ved Københavns Hovedbanegård20.10.2026 18:57:13 CEST | Myndighedsmeddelelse

Politiets og brandvæsnet arbejde på stedet er nu afsluttet. DSB og BaneDanmark arbejder fortsat på stedet og toget køres væk snarest muligt. Spor 1 vil være spærret indtil da, men de øvrige afspærringer ophæves. Undersøgelserne på stedet viser, at der ikke ligger nogen kriminel handling bag. Der er hverken konstateret tilskadekomst i forbindelse røgudviklingen eller i forbindelse med håndteringen af toget i øvrigt.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye