Fyns Politi

Anholdt for bedrageri over for ni gange Kirsten

Del

18.9.2026 15:40:35 CEST | Fyns Politi 

Manden er nu fængslet for fire uger ved et lukket grundlovsforhør. Han nægter sig skyldig og afviste at udtale sig. Der blev taget forbehod for eventuel kære af fængslingen. Dommeren fængslede ham pga. risikoen for at han på fri fod ville begå ny kriminalitet.

18.9.2026 11:25:36 CEST | Fyns Politi 

Midt- og Vestsjællands Politi har i dag anholdt en 17-årig ung mand i Roskilde. Manden er sigtet for i alt 10 forhold af svindel over for ældre, dels i Roskilde og dels på Fyn. Efterforskningen er sket sammen med Fyns Politi. 
Ni af de ældre kvinder, der er blevet svindlet, har det til fælles, at de hedder Kirsten. Der er på de kort, som de forurettede er manipuleret til at udlevere, hævet knap 84.000 kroner. 
Den 17-årige ventes fremstillet i grundlovsforhør i eftermiddag.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Fyns Politi

Mistænkt anholdt i sag om hændelse på skole i Odense10.9.2026 17:37:20 CEST | Myndighedsmeddelelse

Fyns Politi har kl 1600 anholdt og sigtet en 19-årig mand i sagen vedr. utryghedsskabende adfærd ved skole på Niels Bohrs Allé i Odense tidligere i dag. Manden er afhørt og sigtet for trusler. Han vil forblive i politiets varetægt natten over med henblik på juridisk vurdering i morgen vedr. Evt fremstilling i grundlovsforhør. Vi hører fortsat gerne fra vidner eller personer med viden om sagen på telefon 114. For mere info se evt tidligere udsendt Update og pressemeddelelse om sagen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye