Bornholms Politi

Brand i krydstogtskib i Rønne Havn

Del

14.9.2026 10:50:35 CEST | Bornholms Politi 

Rettelse: De 320 berørte passagerer har ikke været evaukeret "fra skibet", men fra et dæk til et andet ombord på skibet.

14.9.2026 07:52:19 CEST | Bornholms Politi 

Politi, brandvæsen og Beredskabsstyrelsen er i øjeblikket til stede ved Krydstogtskajen i Rønne i forbindelse med en brand i et linneddepot på krydstogtsskibet MS Amadea. Vi modtog meldingen kl. 07.21, og kl. 07.31 var branden slukket. 320 passagerer blev evakueret fra skibet. Alle har det godt. Vi undersøger nu årsagen til branden nærmere. Vi kan ikke oplyse yderligere på nuværende tidspunkt.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Bornholms Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Bornholms Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Bornholms Politi

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye