Lastbil påkørt jernbanebro. Hjulbyvej spærret ved Nyborg
3.9.2026 20:32:38 CEST | Fyns Politi
Opdatering på lastbil og jernbanebro på Hjulbyvej ved Nyborg. Arbejdet med at trække lastbilen fri pågår endnu, og pt. er Hjulbyvej spærret i begge retninger. Tidshorisont er ukendt, men det trækker ud. Forvent ikke at ruten via Hjulbyvej er en mulighed i aften. Mvh. Vagtchefen.
3.9.2026 17:16:33 CEST | Fyns Politi
På Hjulbyvej uden for Nyborg har en lastbil ramt en jernbanebro og kilet sig fast under den. Det betyder, at Hjulbyvej er spærret i længere tid for kørende mod syd fra Odensevej mod motorvejen. Kørende mod syd må altså finde alternativ rute. Ukendt tidshorisont. Mvh. Vagtchefen
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Fyns Politi
Kør forsigtigt! Fyns Politi modtager mange anmeldelser om væltede træer og vand på kørebanen25.10.2026 06:54:55 CET | Myndighedsmeddelelse
Vi modtager pt. en del anmeldelser om væltede træer og vand på kørebanen på hele Fyn. Vi er i tæt dialog med vores fynske kommuner og beredskaberne om de aktuelle anmeldelser, så disse håndteres som hurtigt som muligt. Kør som altid efter forholdene og forvent, at der kan være vand, grene og andet på og ved kørebanen. Mvh. vagtchefen, Fyns Politi
Luftalarm/Sirene i Nordfyns kommune er en fejl18.10.2026 16:25:34 CEST | Myndighedsmeddelelse
Fyns Politi har nu fundet frem til den høje lyd, som flere borgere i Nordfyns Kommune har hørt. Det viser sig, at lyden kommer fra en alarm fra en større virksomhed. Der er ingen fare på færde, og virksomheden har fået at vide, at skulle en sådan fejl ske igen, skal de kontakte Fyns Politi. God weekend til alle.
Savnet kørt fra sit hjem i Strib lørdag eftermiddag18.10.2026 10:26:59 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den savnede er fundet i god behold. Vi opfordrer til, at billeder slettes. BH. Vagtchefen, Fyns Politi.
Fyns Politi efterforsker drabssag i Nedergade i Odense14.10.2026 16:29:39 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi er nu færdig med vores undersøgelser på gerningsstedet og har forladt stedet. Nedergade er atter åben for færdsel. Vagtchef Henrik Krøjgaard
Vi er massivt tilstede i det centrale Odense14.10.2026 09:09:35 CEST | Myndighedsmeddelelse
Efterforskningen på stedet vil vare en rum tid. Nedergade er spærret fra Frue Kirkestræde og op til Overgade. Det vil ikke være muligt at få adgang til den spærrede del af Nedergade, mens vi arbejder på stedet.
