To unge dømt for grov vold i Viborg
14.8.2026 13:52:52 CEST | Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi
Retten i Viborg: 17-årig og 18-årig idømt 8 måneders fængsel for grov vold i gentagelsestilfælde i maj 2026, hvor de blandt andet havde sprøjtet en af to forurettede i ansigtet med en peberspray.
Den ene ankede dommen til frifindelse, imens den anden ankede til formildelse. /MDA
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestjyllands Politi
Retten i Viborg: En person dømt og en person varetægtsfængslet for pengeskabstyveri i flere supermarkeder ved at udgive sig for at være fra pengehåndteringsvirksomheden, Nokas.14.8.2026 14:25:22 CEST | Myndighedsmeddelelse
Ved Retten i Viborg den 13. august 2026 blev to personer fremstillet i grundlovsforhør, sigtet for pengeskabstyveri i tre forskellige supermarkeder ved at have udgivet sig for at være fra pengehåndteringsvirksomheden, Nokas, idet den ene bl.a. havde iført sig Nokas' uniform, hvorved han skaffede sig adgang til pengeskabene og stjal pengene deri. Den ene erkendte sig skyldig og fik en straksdom på 7 måneders ubetinget fængsel, mens den anden blev varetægtsfængslet i 4 uger.
Forældre dømt for vold mod børn12.8.2026 15:14:37 CEST | Myndighedsmeddelelse
En mand og en kvinde er i dag ved retten i Herning blevet dømt for at have udsat deres børn for vold. Manden blev idømt 6 måneders fængsel, da volden skete over en længere periode. Han blev desuden tildelt en advarsel om udvisning. Kvinden blev idømt 40 dages betinget fængsel for at have slået børnene flere gange over en kortere periode. Manden modtog dommen, kvinden udbad sig betænkningstid. /MTH
Drabssag begynder ved retten i Viborg11.8.2026 11:16:16 CEST | Myndighedsmeddelelse
Mandag den 17. august skal sagen om drab i Gjern for retten i Viborg. En 31-årig kvinde er tiltalt for drabet på en 42-årig kvinde på en adresse ved Gjern den 30. december 2024. I alt seks dage er berammet til at behandle sagen. Anmodning om aktindsigt i anklageskriftet sendes til MVJYL-Aktindsigt@politi.dk. Oplys gerne journalnummer 4100-73111-00002-24.
Straksdom i sag om narko7.8.2026 12:13:11 CEST | Myndighedsmeddelelse
Retten i Viborg. En 28-årig mand fra Silkeborg er blevet idømt 1 år og 6 måneders ubetinget fængsel bla. for besiddelse af euforiserende stoffer med henblik på videresalg. Manden blev anholdt i går, hvor han blandt andet blev fundet i besiddelse af 270 gram kokain. Manden modtog dommen og blev fængslet efter dom /JER
Straksdom: Fængsling og udvisning af butikstyv6.8.2026 19:08:28 CEST | Myndighedsmeddelelse
Retten i Viborg: En 30-årig mand fra Rumænien er i dag idømt 20 dages ubetinget fængsel samt udvisning af landet med et indrejseforbud i seks år. Den 30-årige blev dømt for to forhold af butikstyveri, hvor han sammen med ukendte medgerningsmænd stjal en bærbar computer og babergrej fra butikker i Skive. Den 30-årige modtog dommen og blev fængslet efter restmødet /IHO
