Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 12.30
6.8.2026 14:30:45 CEST | Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Den 38-årige mand blev til dagens grundlovsforhør ved Retten i Aarhus varetægtsfængslet i fire uger. Han erkendte det ene af de forhold, han var sigtet for, men nægtede et par øvrige.
Han tog forbehold for at kære kendelsen om varetægtsfængsling til landsretten.
6.8.2026 11:09:29 CEST | Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Røveriet blev naturligvis begået i går aftes, onsdag, og ikke torsdag aften, som det først fremgik af teksten. Det er nu rettet til.
Den 38-årige mand blev anholdt på Vidtskuevej i Viby J, hvor han blev fundet i besiddelse af både kontanter og cigaretter, som svarede til de genstande, der kort forinden var blevet røvet fra tankstationen.
Han er kendt for lignende berigelseskriminalitet og har en nylig dom, hvorfor han fremstilles i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling.
6.8.2026 10:37:19 CEST | Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller torsdag kl. 12.30 en 38-årig mand i
grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for et røveri begået onsdag aften kl. 20.15 på en tankstation.
Røveriet fandt sted ved Fredensvang Runddel i Viby J, hvor den 38-årige mand truede sig til et par pakker cigaretter og nogle tusinde kroner i kontanter. Han blev anholdt af en hundepatrulje kl. 20.40 ikke langt fra gerningsstedet på baggrund af bl.a. brugbar videoovervågning fra tankstationen.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Grundlovsforhør ved Retten i Randers kl. 12.0016.9.2026 13:55:50 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 27-årige kvinde blev til dagens grundlovsforhør varetægtsfængslet i fire uger frem til onsdag den 14. oktober. Hun har erkendt sig skyldig i at have udført arbejde uden den nødvendige arbejdstilladelse i landet, og hun kærede ikke kendelsen om varetægtsfængsling til landsretten.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 13.0016.9.2026 08:55:19 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 42-årige blev varetægtsfængslet frem til den 8/10. Han kærede kendelsen.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 09.0015.9.2026 14:12:38 CEST | Myndighedsmeddelelse
De to 16-årige blev begge varetægtsfængslet frem til den 9. oktober. Den ene tog forbehold for at kære kendelsen, mens den anden ikke kærede den.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 9.0013.9.2026 11:01:31 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 18-årige erkendte ved dagens grundlovsforhør forholdet og blev varetægtsfængslet i foreløbig fire uger eller indtil endelig udvisning kan effektueres. Han kærede ikke fængslingen.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 9.459.9.2026 12:19:04 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 27-årige mand blev ved dagens grundlovsforhør idømt en straksdom på et års ubetinget fængsel og blev fængslet efter dom.
