Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

To mænd får fængselsdom for kontaktbedragerier

Del

4.8.2026 17:56:37 CEST | Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland 

Retten i Roskilde har i dag idømt en 24-årig mand otte måneders ubetinget fængsel og en 22-årig mand fem måneders ubetinget fængsel for en række kontaktbedragerier begået mod ældre kvinder. 

I alle tilfælde udgav de sig telefonisk for at være fra banken for at få udleveret betalingskort og pinkode.

Den 24-årige blev desuden dømt for yderligere to bedrageriforhold samt overtrædelse af færdselsloven og lov om euforiserende stoffer.

Begge modtog dommen.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Dømt for forsøg på overgreb mod fiktiv 14-årig25.8.2026 15:34:04 CEST | Myndighedsmeddelelse

Retten i Roskilde har i dag fundet 36-årig mand skyldig i forsøg på at opnå seksuelt samkvem med 14-årig som han havde skrevet med på Snapchat og tog til Ringsted for at mødes med. Men pigen var fiktiv og i stedet ventede der flere mænd, som overfaldt ham. Manden har nægtet at det var formålet med at skulle mødes med pigen. Straf udmåles på senere tidspunkt. To af overfaldsmændene har tidligere fået deres dom.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye