ATK var til stede i Brørup
8.7.2026 17:43:36 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
På baggrund af en borgerhenvendelse var ATK til stede på Tirslundvej ved Brørup tidligere på ugen. I løbet af seks timer kørte 25 bilister for hurtigt, hvoraf seks fik et klip i kørekortet. Den højeste målte hastighed var 98 km/t på en strækning, hvor den tilladte hastighed er 60 km/t / Kommunikation
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Færdselsuheld8.7.2026 08:52:00 CEST | Myndighedsmeddelelse
Politi og redningsberedskabet er nu færdige på stedet og vejen er igen åben i begge retninger.
ATK måling på Ringkøbingvej!8.7.2026 06:49:35 CEST | Myndighedsmeddelelse
ATK foretog i aftes fartkontrol på Ringkøbingvej i Varde kommune. Desværre kørte 32 for stærkt, heraf to til klip. Højeste hastighed blev målt til 123 km/t. Tilladt 80 km/t.
ATK måling på Spangsbjerg Møllevej i Esbjerg7.7.2026 14:19:25 CEST | Myndighedsmeddelelse
37 kørte for stærkt. 1 fik et klip i kørekortet. Højeste hastighed 69 km i timen.
17 bilister taget for hastighedsovertrædelser på Burkal Kirkevej under ATK-kontrol7.7.2026 13:00:00 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi gennemførte fra morgenstunden en ATK-hastighedskontrol på Burkal Kirkevej uden for Bylderup-Bov i tidsrummet fra kl. 06.00 til kl. 12.00. På strækningen er den tilladte hastighed 50 km/t, da der er tale om byzone. Desværre registrerede vi alt for mange bilister, som kørte hurtigere end den tilladte hastighed. Kontrollen resulterede i 17 hastighedssager, og én bilist fik et klip i kørekortet. Den højeste målte hastighed var 74 km/t.
Intet telefonpressemøde i UKA Vest her til formiddag7.7.2026 10:04:49 CEST | Myndighedsmeddelelse
Det glippede desværre med at afvikle dagens telefonpressemøde i UKA Vest. Der var ingen større hændelser i det forløbne døgn, oplyser de / Bedste hilsner Kommunikation
