Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Grundlovsforhør efter fund af pistol i lejlighed i Køge

Del

11.6.2026 11:38:11 CEST | Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland 

En 45-årig mand fra Køge bliver fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Roskilde kl. 13.00. Han blev anholdt i går kl. 15.06 efter fundet af en skarpladt pistol af mrk. Luger i en lejlighed i Køge. I pistolen sad en magasin med skarpladte patroner. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjælland

To tilstod besiddelse af stoffer i Regstrup16.7.2026 11:47:18 CEST | Myndighedsmeddelelse

Yderligere to personer er nu dømt i tilståelsesag som følge af narkoaktion, som Midt- og Vestsjællands Politi gennemførte den 9. juni. En 24-årig kvinde og en 27-årig mand tilstod, at de i en periode opbevarede 100 g kokain og 200 g ketamin på adresse i Regstrup. Retten i Holbæk idømte begge fængsel i et år og tre måneder. Begge løsladt efter dom og bliver indkaldt til afsoning senere. En 25-årig mand har tidligere fået 8 års fængsel i samme kompleks for salg af 3,6 kg kokain og 6,1 kg ketamin.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye