Midt- og Vestsjællands Politi

Lastbil og bil i uheld ved motorvejstilkørsel

Del

11.6.2026 09:09:28 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi 

En lastbil og en personbil er kl. 08.04 stødt frontalt sammen ved motorvejstilkørsel Solrød N ved Cementvej/Køge Bugt Motovejen i Solrød. Bilisten,  en kvinde i 60´erne, er kommet alvorligt til skade og kørt på sygehuset i ambulance. Bilinspektøren er tilkaldt og krydset afspærret indtil videre. Lastbilen skal undersøges af tungvognsspecialister.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Efterlyst mand udleveret fra Kosovo28.7.2026 08:02:06 CEST | Myndighedsmeddelelse

En 27-årig mand fremstilles i dag i grundlovsforhør ved Retten på Frederiksberg sigtet for at have spillet en rolle i det dobbeltdrab, der fandt sted i Kalundborg i november 2020. Manden har været internationalt efterlyst og blev i slutningen af marts pågrebet i Kosovo. Han blev i går udleveret til de danske myndigheder med hjælp fra NSK. For yderligere om dagens grundlovsforhør henvises der til pressemeddelelse udsendt af Københavns Politi.

Varsel om kraftig regn i bl.a. Midt- og Nordvestsjælland.19.7.2026 09:53:47 CEST | Myndighedsmeddelelse

DMI har udsendt varsel om kraftig regn i bl.a. Midt- og Nordvestsjælland. Der varsles om 30 til 50 mm i varslingsperioden. Varslingsperioden er fra d. 19/7 kl. 0800 til 20/7 kl. 0800. Følg evt. udviklingen på DMI.dk Kraftig regn giver risiko for oversvømmelse af f.eks. kældre og lavtliggende områder samt risiko for aquaplaning - Afpas hastigheden og afstanden efter forholdene. M.v.h. Vagtchefen

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye