Nordsjællands Politi

Fem anholdt efter knivstik i Helsingør

Del

2.6.2026 16:02:15 CEST | Nordsjællands Politi 

Nordsjællands Politi har tirsdag eftermiddag anholdt fem personer i forbindelse med et opgør mellem to persongrupper på Rønnebær Alle i Helsingør mandag aften, hvor en person blev stukket med en kniv.
Efterforskningen i sagen fortsætter.
Nordsjællands Politi har for nuværende ikke yderligere oplysninger til sagen.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Nordsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Nordsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Nordsjællands Politi

Knivstikkeri i Helsingør1.6.2026 21:50:25 CEST | Myndighedsmeddelelse

Kl. 1837 modtog vi en anmeldelse om knivstikkeri ved Rønnebær Allé i Helsingør. Vi har siden da arbejdet på stedet, og vi forventer at gøre det nogle timer endnu. Den indledende efterforskning indikerer, at der har været tale om et opgør mellem to persongrupper, og vores besked til borgerne er derfor, at man ikke umiddelbart har grund til at frygte for sin egen sikkerhed. Vi uddyber for nuværende ikke i forhold til parterne i sagen. Har man oplysninger i sagen bedes man ringe 1-1-4. //Vagtchefen

Alvorligt færdselsuheld i nat på Helsingørmotorvejen30.5.2026 10:18:57 CEST | Myndighedsmeddelelse

Der har i nat været et alvorligt færdseluheld på Helsingørmotorvejen ved Gentofte, hvor en motorcykel er forulykket. Føreren af mc'en er tilskadekommen, men uden for livsfare. Passager på motorcyklen er afgået ved døden. Familien til afdøde er underrettet. Føreren er bl.a. sigtet for uagtsom manddrab i forbindelse med færdselsuheldet og vil senere i dag blive fremstillet i grundlovsforhør. Der var ikke andre køretøjer involveret i ulykken. Mvh. Vagtchefen

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye