Uheld motorvejen Vemmedrup
13.5.2026 16:26:36 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi
Køretøjerne er nu kommet ind i nødsporet og begge vognbaner er åbnet. Der vil være kø lidt tid endnu, grundet myldretrafikken. Kør forsigtigt og sørg for at holde afstand til hinanden. /Vagtchefen
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi
Dyrskue ventes at give køer på vejene omkring Roskilde28.5.2026 09:40:19 CEST | Myndighedsmeddelelse
Fredag-søndag er der dyrskue i Roskilde. Vi forventer meget pres på vejene ved dyrskuepladsen. Vær opmærksom på at afkørslen fra motorvejen vestgående ved Roskilde S er spærret i år. Kør derfor fra i Fløng og følg skiltene. Se mere hos arrangørerne på https://www.roskildedyrskue.dk/trafikinfo/ Midt- og Vestsjællands Politi er også til stede på dyrskuet med både vores lokale og regionale dyreværnsfolk . Vi deler bod med Dyreværnet. Kom og få en snak med os om hvordan vi efterforsker sager om dyr.
Vi øver os omkring Holbæk i dag28.5.2026 08:36:34 CEST | Myndighedsmeddelelse
Hvis du ser en del politi i Holbæk og omegn i løbet af dagen, så er det bare fordi, vi øver os. Vi er især ude med motorcyklerne for at træne eskortekørsel i løbet af formiddage.
Færdselsuheld på Køgevej ved Roskilde27.5.2026 10:37:48 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi er i øjeblikket tilstede ved et færdselsuheld på Køgevej nær Roskilde Lufthavn. Vejen er spærret i begge retninger. En lastbil og en varebil har ramt hinanden og en person flyves nu til behandling via tilkaldt lægehelikopter. Vi forventer vejen åbnet igen om en halv times tid.
Efterlysning af (navn fjernet) fra Roskilde25.5.2026 15:00:08 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 85-årige (navn fjernet) fra Roskilde fundet. Politiet takker borgerne for hjælpen og beder pressen slette navn og foto.
Ulykker24.5.2026 14:31:15 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi arbejder i øjeblikket på højtryk i Politikredsen, da vi for kort tid siden modtog 2 seperate anmeldelser om drukneulykker. Vi arbejder derfor på 2 lokationer i Roskilde området. Brand og redning er ligeledes til stede begge steder. Vi har i øjeblikket ikke yderligere.
