Midt- og Vestsjællands Politi

Færdselsuheld med personbil

Del

26.4.2026 18:35:36 CEST | Midt- og Vestsjællands Politi 

I den forulykkede personbil var der to 34-årige mænd. Den ene er i kritisk tilstand og flyves til Rigshospitalet. Den anden har fået mindre skader. De pårørende er underrettet. Vi er igang med vores undersøgelser for at få klarlagt omstændighederne ved uheldet. Bilinspektør er herunder tilkaldt. Vejen er fortsat spærret med ukendt tidshorisont. /Vagtchefen.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Dyrskue ventes at give køer på vejene omkring Roskilde28.5.2026 09:40:19 CEST | Myndighedsmeddelelse

Fredag-søndag er der dyrskue i Roskilde. Vi forventer meget pres på vejene ved dyrskuepladsen. Vær opmærksom på at afkørslen fra motorvejen vestgående ved Roskilde S er spærret i år. Kør derfor fra i Fløng og følg skiltene. Se mere hos arrangørerne på https://www.roskildedyrskue.dk/trafikinfo/ Midt- og Vestsjællands Politi er også til stede på dyrskuet med både vores lokale og regionale dyreværnsfolk . Vi deler bod med Dyreværnet. Kom og få en snak med os om hvordan vi efterforsker sager om dyr.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye