Fyns Politi

Eksplosionsbrand i Odense SØ

Del

1.2.2026 15:15:32 CET | Fyns Politi 

Fyns Politi ophæver nu flyveforbudet for droner over gerningsstedet i Korsløkkeparken.
De videre undersøgelser fortsætter, og gerningsstedet er fortsat afspærret. Vi er derfor også fortsat synligt tilstede, og det er endnu ikke muligt at komme ind på gerningsstedet for den almindelige offentlighed. Respekter Fyns Politis afspærringer. Vi har ingen tidshorisont for, hvornår vi er færdige på stedet.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Fyns Politi

Bortsprængning af kemikalier i Middelfart30.3.2026 08:18:56 CEST | Myndighedsmeddelelse

På Middelfart Gymnasium har de fundet nogle gamle kemikalier, som er i risiko for at selvantænde. Men udover det er kemikalierne ikke farlige. Derfor vil Fyns Politi, Hærens sprængtofeksperter (EOD) og en ambulance være tilstede på gymnasiet fra klokken 11.00 i dag den 30. marts 2026. Kemikalierne skal placeres i EODs sikre køretøj og derefter bortsprænges på en anden lokation. Der er ingen fare på færde, og vi forventer at være færdige indenfor et par timer.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye