Midt- og Vestsjællands Politi

Brand i landejendom i Hønsinge under kontrol, efterslukning forsat igang

Del

25.1.2026 03:01:31 CET | Midt- og Vestsjællands Politi 

BRAND, Gl. Hønsingevej, i Hønsinge. Politi og brandvæsen er fremme ved en brand i en landejendom, som udvikler en del røg. Røgen er som udgangspunkt sundhedsskadelig, så bliv væk fra røgfanen. Branden er nu slukket, men der forestår stadig lidt efterslukning. Politiet skal efterfølgende undersøge stedet og fastlægge brandårsagen. Ingen kom til skade ved branden #politidk

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Midt- og Vestsjællands Politi

Mand anholdt efter anmeldelse fra 10-årig pige i Vindinge21.8.2026 21:09:45 CEST | Myndighedsmeddelelse

Politiet modtog ved 18-tiden anmeldelse om, at en mand havde forsøgt at tage fat i en 10-årig pige i Vindinge ved Roskilde og trække hende over mod en bil. Pigen fik dog revet sig løs og løb væk. Politiet kørte til området og lokalkendskabet gjorde, at en 52-årig mand blev anholdt kort efter. Han er nu sigtet for vold og trusler og en nærmere afhøring af pigen skal afgøre hvad han evt videre skal sigtes for. Politiet har for nu ikke yderligere at oplyse om sagen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye