Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet
26.6.2025 10:42:07 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.

Aftalen, der har fået titlen “Aftale om en robust og fremtidssikret infrastruktur i hele Danmark”, slår fast, at 99 % af alle boliger og virksomheder skal have adgang til en 1 Gbit/s-forbindelse frem mod 2027. Men det efterlader fortsat mange tusinde adresser i digitalt mørke – primært i land- og yderområder og på øerne.
Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd, udtaler:
- Teleforligsaftalen er et vigtigt skridt, men det er desværre ikke stort nok. Vores vision for et Danmark i balance indbefatter, at 100% af alle borgere og virksomheder har lynhurtigt bredbånd. Jeg havde håbet, at aftalen var mere ambitiøs og reelt ville sikre og indfri vores vision.
- Velfungerende digital infrastruktur er en forudsætning for bosætning, drive virksomhed, iværksætteri, fjernarbejde, hjemmearbejde, uddannelse og adgang til digitale sundhedsydelser. Alt dette er ekstra vigtigt i landdistrikterne, hvor de fysiske afstande er meget større.
- Derfor er 99 % ikke nok. Alle boliger, sommerhuse og virksomheder skal med. Hvis vi vil sikre et Danmark i geografisk balance med digitale muligheder for alle, så må vi også sikre digital lighed. Alt andet er ganske enkelt uambitiøst, og efterlader mange tusinde i et B-samfund med færre muligheder. 100% dækning er muligt at opnå allerede i år 2028, hvis man sikrer den rette organisering af opgaven og Folketingets partier finder de økonomiske midler, der skal supplere bredbåndsselskabernes egne investeringer.
En svækket bredbåndspulje
Selvom bredbåndspuljen nævnes som et redskab i teleaftalen, vækker det stor bekymring, at puljen samtidig er blevet halveret i forbindelse med finansloven.
- Bredbåndspuljen er et vigtigt værktøj til at få de sidste adresser med. Men det klinger meget hult, når man i samme ombæring har halveret midlerne fra 50 mio. kr. i 2025 til blot 25 mio. kr. årligt i 2026 og 2027. For få år siden var der afsat 100 mio. kr. årligt, men midlerne er beskåret flere år i træk. Det sender et helt forkert signal, og vi havde naturligvis håbet, at forligskredsen ville rette op på den beslutning, siger Steffen Damsgaard.
Der er dog også elementer i aftalen, som Landdistrikternes Fællesråd hilser velkommen. Særligt analysen af den såkaldte restgruppe – de danskere og adresser, som stadig ikke har adgang til hurtigt internet – møder opbakning.
- Det er positivt, at man vil analysere og kortlægge restgruppen og se nærmere på de steder, hvor mobildækningen halter – især dér, hvor det ser godt ud på papiret, men ikke opleves sådan i praksis. Vi ser frem til analysens resultater og håber, at de vil blive brugt aktivt til at revidere målsætningen op til 100 %, så ingen bliver ladt tilbage.
Pengene skal findes
Landdistrikternes Fællesråd opfordrer nu regeringen og Folketingets partier til at finde de nødvendige midler, så hele landet kan få adgang til stabil og hurtig internetforbindelse.
- Lynhurtigt bredbånd og god mobildækning bør være en grundlæggende digital rettighed. Derfor bør vi allerede i 2028 sikre 100 % dækning – ikke 99 %. Regeringen og Folketinget har ansvaret for at finde de nødvendige ressourcer og reelt vise, at Danmark vil være et digitalt foregangsland.
- Nationale frekvensauktioner har sikret milliarder i indtægter til staten, og med det aktuelle økonomiske råderum, eller alternativt via en bredbånds-afgift i 3 år, så er det stærkt utilfredsstillende, at man ikke finder midlerne og kommer helt i mål, afslutter Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Årets Landsby 2026: Finalisterne er… Ommel, Stouby og Jungshoved!24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jagten på Årets Landsby nærmer sig slutspurten, og nu er landsbyerne Ommel, Stouby og Jungshoved gået videre til finalen. Bag Årets Landsby-prisen, der kåres for 30. gang, står Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit.
Landdistrikter: Vigtigt løft til kommunernes økonomi, men forskellene mellem land og by vokser fortsat18.6.2026 12:11:30 CEST | Pressemeddelelse
Kommunernes økonomiaftale for 2027 indebærer flere midler til kommunerne, men den burde sikre de økonomisk pressede land-, ø- og yderkommuner endnu bedre, mener Landdistrikternes Fællesråd, som efterlyser en flerårig løsning, hvis kløften mellem land og by ikke skal vokse sig større frem mod en ny tilskuds- og udligningsreform.
Øget befordringsfradrag: En håndsrækning til landdistrikterne10.6.2026 21:07:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om at forhøje befordringsfradraget, som følge af de tårnhøje brændstofpriser, får ros fra Landdistrikternes Fællesråd. Særligt den ekstra forhøjelse til pendlere, der kører til og fra yderkommuner, bliver fremhævet som et skridt i den rigtige retning.
Landdistrikter: Tillykke med ministerposten, Signe Munk3.6.2026 11:19:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag præsenterede regeringen sit ministerhold, hvor Signe Munk (SF) er udnævnt til minister for by, land og transport.
Markante og ambitiøse landdistriktsaftryk i regeringsgrundlaget2.6.2026 17:39:19 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd har fået den ønskede helhedsplan for et Danmark i balance. Dermed har ønsket om et sammenhængende Danmark og initiativerne i helhedsplanen fået en meget tydelig plads i regeringsgrundlaget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum