KL: Regeringen viser politisk mod til at styrke velfærdsuddannelserne
Der er mange gode takter i regeringens udspil til reformer af ungdoms- og professionsuddannelserne. Det er vigtigt at styrke professionsuddannelserne og sikre attraktive ungdomsuddannelsestilbud i hele landet, men det er vigtigt også at sikre, at de elever, der i dag gør brug af 10. klasse, bliver fanget op af de nye tilbud.
Regeringen skal have ros for at udvise modet til at nytænke ungdomsuddannelserne og investere i bedre uddannelser for lærere, pædagoger, socialrådgivere og sygeplejersker.
Sådan lyder reaktionen fra Thomas Gyldal Petersen, formand for KL’s Børne- og Undervisningsudvalg, efter regeringen tirsdag præsenterede sit bud på reformer af ungdomsuddannelserne samt de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser.
”Det er godt, at regeringen tør at tage fat om problemerne og udfordre status quo her. For hvis ikke vi gør det mere attraktivt at søge ind på velfærdsuddannelserne og får indrettet vores ungdomsuddannelser mere efter de unge og faldende ungdomsårgange, er det selve fundamentet under vores samfundsmodel, der er på spil,” siger han.
Godt tænkt med epx-linjen
KL-udvalgsformanden roser derfor regeringens forslag om at oprette den såkaldte epx-linje, som bliver en gymnasial studieretning, der bl.a. kan ligge fysisk på erhvervsskole eller et gymnasium, men som skal rettes mod at læse videre på en professionsuddannelse eller erhvervsuddannelse.
”I dag tvinger vi for mange unge til at træffe store valg meget tidligt i livet. På epx kan de få større kendskab til velfærdsfagene, mere tid til at overveje deres beslutninger og blive en del af et attraktivt studiemiljø. Og så er der fokus på, at vores ungdomsuddannelser skal være alle steder i landet. Det er godt tænkt,” siger han.
Han understreger, at det almene gymnasium også bør gøre mere for at pege ind mod velfærdsuddannelserne. Det kan fx være ved at oprette velfærdslinjer på stx og gøre det muligt at vælge fag som pædagogik.
Vigtigt med styrkede professionsuddannelser
Ikke kun de gymnasiale uddannelser skal reformeres med regeringens udspil. Regeringen lægger bl.a. også op til at investere i et kvalitetsløft af professionsuddannelserne. Det møder opbakning hos Thomas Gyldal Petersen.
”Hvis flere skal have lyst til at blive pædagog eller sygeplejerske, er der brug for at styrke netop de uddannelser. Kommunerne har igennem mange år efterspurgt en styrkelse af særligt pædagoguddannelsen, så det er vigtigt, at det arbejde sættes i gang hurtigst muligt. Det er her og nu, at velfærdssamfundet mangler dygtige hænder og hoveder,” siger han.
KL-udvalgsformanden peger på, at det er positivt, at regeringen er optaget af at skabe attraktive efter- og videreuddannelsestilbud, og ser frem til dialogen om, hvad det kommer til at betyde for arbejdsgiverne.
Samtidig opfordrer Thomas Gyldal Petersen regeringen og forligspartierne til at tage højde for finansieringen af alle dele af uddannelsesopgaven, herunder kommunernes praktikopgave, når de sætter sig til forhandlingsbordet.
Griber vi alle unge?
Mens der altså er mange gode takter i regeringens udspil, påpeger Thomas Gyldal Petersen, at det er vigtigt at sikre, at de elever, der i dag gør brug af 10. klasse, også bliver fanget op af de nye tilbud.
”Vi vil meget gerne i dialog med regeringen om, hvordan vi så håndterer de mange forskellige unge, der i dag går i 10. klasse, og hvor kommunerne stadig har en rolle at spille. Der er brug for tilbud til de både ressourcestærke unge, som fx fortryder et efterskoleophold, og de udfordrede unge i denne aldersgruppe,” siger han.
Til sidst understreger Thomas Gyldal Petersen, at KL går konstruktivt ind i drøftelserne om reformerne – ikke mindst også, hvordan økonomien bag skal skrues sammen, når nu opgaverne bliver ændret, og der skal oprettes nye uddannelsesveje.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Læs mere: www.kl.dk
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
KL: Forebyggende indsatser tæt på børnene er den rigtige vej at gå15.1.2026 12:04:44 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal give kommunerne bedre mulighed for at sætte tidligt ind overfor skolefravær og øge hjælpen til børn og unge, der mistrives, tæt på hverdagen og kammeraterne.
KL: Ny aftale er et godt skridt i kampen mod økonomisk kriminalitet på socialområdet9.1.2026 11:15:06 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal nu gøre det lettere at opdage og bremse økonomisk kriminalitet på sociale tilbud. I KL roser Ulrik Wilbek aftalen, men kalder samtidig på yderligere tiltag i kampen mod kriminelles svindel på socialområdet.
Overenskomstforhandlinger skal understøtte den kommunale velfærd16.12.2025 14:16:43 CET | Pressemeddelelse
I dag lyder startskuddet til overenskomstforhandlingerne for omkring en halv million kommunalt ansatte. KL går til forhandlingerne med et ønske om at udvikle attraktive arbejdspladser og sikre, at vi kan levere en rigtig god velfærd til borgerne.
Invitation til OK26 kravsudveksling mellem KL og Forhandlingsfællesskabet11.12.2025 10:00:54 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 16. december udveksler KL og Forhandlingsfællesskabet krav til overenskomstforhandlingerne 2026 for omkring 500.000 kommunalt ansatte. KL’s chefforhandler, Sofia Osmani, og formand for Forhandlingsfællesskabet, Mona Striib, vil i den forbindelse sige et par ord om de kommende forhandlinger og efterfølgende vil der være mulighed for at stille spørgsmål. Det finder sted den 16. december kl. 14.00-14.30 i KL-huset på Weidekampsgade 10, 2300 København. Interesserede journalister kan tilmelde sig ved at skrive til KL’s pressechef Line Oxholm på lnt@kl.dk senest den 15. december kl. 10.00.
Vigtigt fokus på velfærdskriminalitet i nyt politiforlig4.12.2025 15:13:11 CET | Pressemeddelelse
KL kvitterer for, at der i aftalen om et nyt politiforlig lægges op til en styrket indsats mod velfærdskriminalitet og for første gang afsættes dedikerede ressourcer til opgaven. Vi har brug for at sætte alle sejl ind på at komme den organiserede kriminalitet til livs, lyder det.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum